YAZARLAR

8 Mayıs 2018’de Konya Teknik Üniversitesi şehrimizin 5. üniversitesi olarak kuruldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifleri doğrultusunda da Profesör Doktor Babür Özçelik ilk kurucu rektör olarak atandı. Rektörlüğün idari ve kurucu merkez binası olarak da Karatay Medresesi karşısındaki Selçuk Üniversitesi’nin kullanmış olduğu rektörlük binası tahsis edildi. Rektör Profesör Özçelik hocamız Konya sanayisinin dinamik yapısını çok iyi bildiğinden hemen çalışmalara koyuldu. Biraz kıt imkanlarla da olsa en iyi ve kapasiteli kadronun oluşturulması noktasında belli bir aşamaya gelindi.
Bugüne geldiğimizde Konya Teknik Üniversitesi kendine bağlı 4 fakülte ve 1 Meslek Yüksek Okul’da 553 öğrenci ile eğitime devam etmekteyken bundan sonraki eğitime de Eski Mevlana Üniversite binasında devam edecektir.
Adından da anlaşılacağı gibi teknik konuların ön plana çıktığı ve ağırlıklı olarak teknik elemanların yetiştirileceği bir teknik üniversite olacak. Rektör hocam geçen hafta gazetemizi ziyarete geldiler. Kendilerindeki hizmet heyecanını hissettik. Hocamızın tek bir isteği var. Konya ve ülke sanayisine katkı sağlayacak teknik elemanların yetiştirilmesi, diğer taraftan da üniversite- sanayi iş birliğinin maksimum seviyeye çıkartılması.
Kendisini tebrik etmek lazım. Konya’da imalat yapan Organize Sanayi Bölgesindeki büyük fabrikaların bir çoğunu gezmiş, incelemelerde bulunmuş. Huğlu-Üzümlü ve civarındaki silah fabrikalarını ziyaret etmiş. Sanayinin üretim aşamasındaki ihtiyaç duyacağı teknik desteği her an verebileceklerini ifade etmiş. Konya’nın görünürdeki 1.800.000 $’lık ihracat rakamlarının daha yükseğe çekilmesi noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarının teminatını veriyorlar.
Rektör Profesör Babür Özçelik hocamız Aselsan’ın Konya’da kuracağı ve Büyükşehir Belediyemizin arsa temini ve diğer katkılarının da bilindiği fabrikanın inşaatını takip ediyor. Aselsan’ın kuracağı fabrikanın Konya sanayisi için büyük bir kazanç olacağının farkında. Kendi ifadesi şu “Şubatta inşaata başlanırsa, 2020 sonunda biter.”
Sayın Rektörü takdire şayan, Konya ve memleket sevdalısı bir insan olarak gördük. Tebriklerimizi ve takdirlerimizi iletiyoruz.
Konya Teknik Üniversitesi, Sanayi Odası, Organize Müdürlükleri ve Sivil Toplum Kuruluşları birlik ve beraberlik içerisinde orak akıl ile hareket ettikleri takdirde daha güzel işlerin olacağı aşikar . Hep söyleniyor ya ‘Sanayide ara eleman açığı var’ diye. Önlem alınmadığı takdirde sanayide teknik eleman açığı, akademide de sanayide de idari eleman açığı ve yönetici açığı gündeme gelebilir. Sanayi Odası Başkanımız Sayın Memiş Kütükcü tabiri caizse sanayinin mutfağında yetişmiş, her bölümünde çalışmış bir kardeşimizdir. Şu anda Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) nun Başkanı olarak da hizmet vermektedir.
Sayın rektördeki hizmet heyecanı ve bilgi, Sanayi Odası Başkanımızın birikimi ve deneyimi, STK Başkanlarımızın özverili çalışmalarını katarak bir üretim helvası, sanayi helvası yapılması gerekir.
Bu güzel çalışmanın icrasında başta şehrin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere Valisi, Milletvekilleri ve Belediye Başkanı şu ana kadar vermiş olduğu sınırsız desteği bundan sonra da vereceklerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
O vakit önceliğimiz bir hedef koyarak Konya’mızın sanayi şehri özelliğini de dikkate alarak üretim ve ihracatın artırılmasını sağlamaktır.
Kolay gelsin.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.