Torku Jelifest

Konya Tarım Fuarı rekorla kapandı

  • Giriş Tarihi: 28.03.2016 13:42
  • Güncelleme Tarihi: 14:13
Konya Tarım Fuarı rekorla kapandı

Konya Tarım Fuarı bu yıl rekor ziyaretçi sayısı ile fuarı kapattı

Mutlu Akü

Konya’nın ve Türkiye’nin en önemli Tarım fuarı arasında gösterilen, TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlene ve 23 Mart Çarşamba günü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından açılışı gerçekleştirilen 14. Uluslararası Konya Tarım Fuarı, geçtiğimiz Pazar günü (27 Mart) sona erdi. TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. tarafından fuarın ziyaretçi sayıları ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklama göre, sektörün ülkemizdeki en önemli buluşması olan Konya Tarım Fuarı’na bu yıl 288 bin 763 bin ziyaretçi geldi. Bu rakamlarla Tarım Fuarı yeni bir rekora imza atmış oldu. Her geçen yıl ilgilinin arttığı fuarda bu yıl 5 binin üzerinde yabancı ziyaretçinin katıldığı, bu katılımın da fuarda stant açan firmaların yüzünü güldürdüğü belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada, 2017 yılında fuarın 14-18 Mart Tarihleri arasında yapılmasının planlandığı belirtildi.

SELÇUK ÖZTÜRK STANTLARI ZİYARET ETTİ

Konya Ticaret Odası yönetimi ile fuarda stant açan firmaları ziyaret eden Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, katılımcı firmaların ticaretleri açısından fuar organizasyondan memnuniyet duyduğunu söyledi.
Konya Tarım Fuarı Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olma özelliğini devam ettiriyor. 23-27 Mart tarihlerinde açılan fuarı 288 bin 763 kişi ziyaret etti. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Sağlam ve Ramazan Erkuş ile Konya Ticaret Odası Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Konya Tarım Fuarı’nda stant açan firmaları ziyaret etti. Stantlarını tek tek gezen KTO heyeti firma sahiplerinden bilgi aldı.
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Tarım Fuarı’nın bu sene de yoğun bir katılımla devam ettiğini belirterek “Türkiye’nin en büyük, Avrupa ve Asya’nın üçüncü en büyük tarım fuarını Konya’da, Uluslararası Fuar Merkezi’mizde düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Tamamı dolu 6 holümüze ilave olarak fuaye alanımızda açılan stantlarımızla 66.000 m² kapalı, 20.000 m² açık olmak üzere toplam 86.000 m² alanda yapılan fuarımıza 21 ülkeden 396 firma 1.200 marka ile katıldı. Fuarımızı 288.763 kişi ziyaret etti. Yurt içinden ve yurt dışından fuarımıza katılan firma temsilcilerimize ve fuarımızı ziyaret eden misafirlerimize gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ediyorum. Ziyaret ettiğimiz stantlarda yetkililerden sergiledikleri ürünler ve fuar merkezimiz hakkında bilgi aldık. Yoğun katılımla gerçekleşen fuarın ticaretleri açısından son derece olumlu geçtiğini söyleyen katılımcılar yeni fuar merkezimizin de tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlendiğini ifade ettiler. Kendilerinden böyle bir görüş almak bizleri daha da mutlu etmiştir” dedi.
2016 Konya Tarım Fuarı’nda ziyaretçi sayısında bir önceki yıla göre artış olduğunu ifade eden Başkan Öztürk, “Konya’nın en fazla ziyaretçi çeken etkinliği olan Tarım Fuarı’nın Konya ekonomisine katkısı 40 milyon TL’dir. Sadece Konya değil çevre illerde dahi oteller tam doluluğa ulaşmıştır. Fuar sayesinde katılımcı firmalar ile birlikte Konya’da hizmetler sektörünü de büyük bir canlılık gelmektedir. Fuarımız şehrimizin en önemli sektörü olan tarım ve tarım mekanizasyonu sektörümüzün daha da büyümesini dünyaya açılmasını sağlamaktadır. 2019’dan itibaren 6 holün tamamının dolacağı en az altı fuar yapılması amacıyla projemiz üzerinde çalışıyoruz. Makine, yapı, gıda, döküm ve hayvancılık fuarlarının da tarım fuarı gibi marka fuarlar haline getireceğiz. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde hem sektörlerimizin ticaret hacmini artırmış olacağız hem de Konya ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağız” dedi.> Yeni Meram >Konya > Konya Tarım Fuarı rekorla kapandı
HABER YORUMLARI