YAZARLAR

Bir demokraside birey, sadece en yüksek güce değil, aynı zamanda en yüksek sorumluluğa da sahiptir.

***

Mecliste grubu bulunan partilerden AKP ve MHP’nin il kongrelerini tamamladı ve iki partide de taşlar yerine oturmuş oldu.

AKP ‘de değişiklik yok. Kongre “Ahmet Sorgun ve arkadaşlarına yola devam” dedi.

MHP Kongresinden değişik bir fotoğraf çıktı, İl Başkanı Ali Yücel kaybetti, eski Milletvekili Hasan Kaya kazandı.

Konya siyasetinin gözü şimdi 15 Nisan’da yapılacak CHP İl Kongresi’ne çevrildi. CHP’ de sular bir türlü durulmuyor, il kongresinin dingin geçmeyeceği de kuşkusuz. Mevcut Başkan Cumhur Koyuncu ile CHP’nin güçlü iki ismi Bekir Yetiştirici ve Mehmet Ali Ünal’ın aday olması heyecanlı bir kongrenin ayak seslerini oluşturuyor. Potansiyel aday Galip Kabaklarlı’yı bu kez göremedik. Yarışa

renk ve dinamizm katacaktı. Donanımlı, işi bilen ve bitiren entelektüel bir politikacı Galip Kabaklarlı. Acaba küstürüldü mü?

Adaylardan halen İl Başkanı Cumhur Koyuncuyu çok yakından tanımıyorum, birkaç kez basın toplantısında karşı karşıya geldik, o kadar. Bekir Yetiştirici ve Mehmet Ali Ünal’ı ise uzun süredir izlerim. İkisi de neredeyse doğma büyüme partilidir; çalışma arkadaşları da öyledir.

Yöremizin sevilen iki politikacısı, ikisinin de genlerinde CHP vardır.

Kişiler üzerinde daha fazlasını ifade etmek ve değerlendirme yapmak elbette bize düşmez. Ancak ne var ki, CHP Konya’da sürekli düşüştedir. Bu bağlamda 3. partidir ve yöremizde ana muhalefet partisi değildir.

CHP gönül vermiş akil adamlar diyor ki;

“CHP’yi Konya’da ayağa kaldırmak için öncelikle teşkilatlar yeni baştan dizayn edilmeli, sanatsal deyim olarak baştan sona dek restorasyona tabi tutulmalıdır. Görünen köy kılavuz istemez, acı gerçek de budur. CHP’ne sadece bir milletvekili çıkarmak yakışır mı? Demek, iyi gitmeyen bir şeyler var. Önce bunun nedeni ortaya konulmalı “senin adamın, benim adamım “mantığından uzaklaşılması çalışan ve halka giden enerjik bir kadro oluşturulmalıdır. Bunun için de öncelikle küskünler göreve çağrılmalıdır. Böyle bir tutum ve üslup CHP’nin adına koşut, halka dönüşüne ivme kazandıracaktır.

Gazeteciliğimizin gençliğinde CHP’nin kalesi ilçelerimiz vardı;

Kulu, Cihanbeyli, Karapınar, Ereğli, Karaman , Ermenek, Akşehir, Tuzlukçu, Yunak, Doğanhisar, Ilgın.

Söz konusu yöreler birer ikişer başka partilere kaydı ve gitti. Neşteri öncelikle buralardan vurmalı, iyi bir analiz yapılmalı, İl Kongresi oldu bittiye getirilmemelidir.

Gazetelere yansıdığına göre Konya’da CHP ilçe belediye başkanı da artık yok;

Tuzlukçu’ nun CHP’li Belediye Başkanı partisinden istifa etti!

Rejimin çimentolarından biri sayılan CHP, kuruluşundan bugüne değin, ülke yönetimi ve demokratik yaşam alanlarında hizmet vermiş, tarihsel misyonu bulunan partidir. Demokrasinin olmazsa olmazı çoğulculuktur

tek seslilik değil, çok seslik rejimimizin de güvencesi ve garantisidir. Çoğulcu- katılımcı demokrasilerde denetim, eleştiri, konuşma, basın ve hesap sorma vb. özgürlükleri vardır.

CHP, Yeni İl Başkanını 15 Nisan’da seçecek. Demokrasinin güzelliği buradadır;

Sandıktan kim çıkarsa CHP İl Başkanlığı makamına o, oturacaktır!

CHP Kongresinin de demokratik bir yarış içinde, hatta uzlaşı içinde geçmesi, daha çok

hizmet etmesi beklenen adayın ve listesinin sandıktan çıkması, Konya siyaseti için de yararlı olacaktır. Büyük Konya’ya yakışan tutum da budur. Mevlana’nın hoş görüsü ile kırıp dökmeden ve gücendirmeden asgari müştereklerde birleşebilmek önemlidir.

BİR DAMLA:

Başarının sırrı içtenliktir. Onu anlatabildin mi, başarı senin olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA SİYASETİ VE CHP
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.