YAZARLAR

■ İyi siyasetçi kendi düşüncelerini başkasına da kabul ettirmesini bilendir.

***

Konya’da siyaset rüzgârı kimi partilerin olağan kongreleri nedeniyle bu eksen üzerinde esiyor. İlk sınavı iktidar partisi verdi, Ak Parti Konya İl Teşkilatı 4. Olağan Kongresi Selçuklu Belediyesi Spor Salonu’nda yapıldı.

Başbakan Erdoğan ve bazı bakanların katılımı kongreye ayrı bir hava ve renk kattı. Sayın Başbakan partisinin en güçlü kenti olan Konya’da altı çizilecek önemli açıklamalar yaptı. Günlerce önce irdelediğim gibi beklenen oldu, Başkanlık koltuğuna Sayın Ahmet Sorgun bu kez seçilerek oturdu.

Seçime tek liste ile girildi, ayrışma yoktu, hizip yoktu, sataşma, kavga da yoktu. Böyle olunca da kongre dingin, ancak heyecan açısından ise çoşku içinde geçti.

Daha yazmıştık; Ahmet Sorgun’un ikinci kez AK Parti İl Başkanlığı için genel görüş oluştuğu basın ve siyasal kulislerden sızan yansımalardan belli oluyor. Sayın Sorgun açıkça “talip” değilim derken, “görev “verilirse kaçmayacağını da bildirmesi bir tür ihsası reydir ve kibarca tercümesi şöyledir;

Ben resmen aday değilim, ancak “gel” denilirse, “gelmem” demem; gelirim!

Cumartesi günü yapılan kongrede de geldi, ekibinden bir iki değişikle geldi.

Sorgun Konya’nın dokusuyla örtüşen bir yapıya sahip; hırçın değil, sakin; soğuk değil, sevecen. Aşırı değil, ılımlı; bölücü- kırıcı değil; yapıştırıcı, bütünleştirici. En önemlisi kamu görevi ve siyasal yaşamında şimdiye değin adı akçalı işlere karışmamış, dürüst bir kişilik sergilemiştir. Başkanlık döneminde fanatizme kaçmadan, istikrarlı bir yönetim üslubu sergilemiştir. Günümüz siyasetinde, giderek sertleşen, çoğu kez hakaret çizgisine dek uzanan gelişmeler karşısında bu denli sağduyulu yaklaşımlar haslettir, artı puandır.”

Dün böyle yazmıştım, bugün de aynı görüşlerimin arkasında duyuruyorum.

Başbakan’ın konuşmasından satırbaşları;

Önümüzü aydınlattığından biz Konya’ya

Minnet borçluyuz. Konya’da büyük yatırımlara imza attık
■ AK Parti’nin dünyada bir marka haline geldi. ■ Biz 75 milyonun partisi olduk. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Onun için kimse bize ayrımcı diyemedi; diyemez.
Dünyanın hiçbir ülkesinde bu formatta bir parti yok. Diğer partilerin böyle bir şeyi yok.
Milletimizden aldığımız güçle diklenmeden dik duracağız. Avrupa’nın tam tersine maaşları artırmaya devam ediyoruz’.
■ Onlar laf, dedikodu, iftira üretecekler. Biz iş, hizmet, netice, sonuç üreteceğiz.
Bizim büyük hedeflerimiz var; kabile devleti değiliz. Biz Devlet-i Aliye-yi Osmaniye’nin bakiyesi üzerine kurulmuş bir devletiz.

Millet idareye el koydu.
Bizde onların geçmişte yaptıkları gibi partizanlık yok.
Davutoğulu’nun konuşmasından satırbaşları;

■ Gayrisafi milli hasıla 4 misli büyüdü.
AK Parti, küresel gücün doğuşunu işaret eder. Devletin güçlü inşa vizyonunu üstlenir.

■ Yerel seçimlerde Konya’da 31 ilçenin 31’ini de alacağız.
Bizim çok anlamlı bir özdeşimiz vardır;

At binenin, kılıç kuşananındır.

Seversiniz ya da sevmezsiniz, takdir eder ya da etmezsiniz, onlar aynı şeylerdir ancak gerçek olan şu ki Ak Parti, halka inmeyi ve onun diliyle konuşmayı iyi biliyor, hizip yok, parti içi kavga da yok. Bunların arkasından da başarı/ başarılar geliyor. Özet görüntü budur.

AK Parti Konya’da Ahmet Sorgun’la yoluna devam edecek, hizipsiz ve dingin.

BİR DAMLA

POLİTİKA

Bir siyasetçiye de sorsalar;
– Ne zaman başladınız nutuk söylemeye?
– Kürsüye çıktığımda.
– Ne zaman başladınız kürsüye çıkmaya?
– Ülkeye hizmet etmeye başladığımda.
– Ne zaman başladınız ülkeye hizmet etmeye?
– Kürsüye çıktığımda.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA SİYASETİ VE AKP KONGRESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.