Torku Jelifest

Konya, servis taşımacılığında örnek bir il

  • Giriş Tarihi: 28.01.2019 15:58
  • Güncelleme Tarihi: 16:09
Konya, servis taşımacılığında örnek bir il

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından okul servis şoförleri ve servis hosteslerine, okul servis taşımacılığı trafik eğitimi semineri verildi. Verilen eğitim seminerinde önemli bilgiler aktarılırken, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, Konya’nın servis taşımacılığında örnek bir il olduğunu söyledi.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından okul servis şoförlerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.
Konya Esnaf ve Sanatkarlar Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitim seminerine Trafik Şube Müdürü Vekili Mehmet Gödeş, Trafik Ekipler Amiri Ömer Yanık, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, Konya Umum Servis Araçları ve Minibüsçüler Esnaf Odası Yönetimi, okul servis şirket sahipleri, servis şoförleri ve hostesler katıldı.

“KONYA SERVİS TAŞIMACILIĞINDA ÖRNEK BİR İL”
Seminerin açılış konuşmasını yapan KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, “Okul servisi araç sürücülerine öncelikle çok teşekkür ediyorum çünkü vatandaşlarımızın emanetlerine sahip çıkıyorsunuz. Bugüne kadar da servisçi esnafımızla ilgili hiçbir bir sıkıntı yaşanmadı. İnşallah bundan sonraki süreçte de Konya servis taşımacılığı noktasında Türkiye’ye örnek olmaya devam edecektir. Ayrıca Konya’nın örnek il olması noktasında da oldukça iddialıyız. Çünkü gittiğimiz bütün illerde Konya ve Konya’daki servisçi esnafımız örnek alınıyor” dedi.

EMNİYET KEMERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Konuşmaların ardından Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından servis şoförlerine; okul servis araçları yönetmeliği, trafikte çocuk- okul servis araçları ve denetimi, trafikte saygı ve güvenli sürüş olmak üzere dört başlık adı altında önemli bilgiler verildi. Okul servis araçlarında aranacak şartlar, okul servis araçlarında taşımacılık şartları ve yükümlülüklerinin neler olduğu, öğrenciyi taşıyan servis şoförünün nasıl davranması gerektiği gibi önemli başlıklar aktarılırken, hız, emniyet kemerinin önemin ve araçla seyir halindeyken özellikle cep telefonuyla konuşmaması konularına vurgu yapıldı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN YÜZDE 8’İNİ ÇOCUKLAR OLUŞTURDU
Seminerde ayrıca; 2016 yılında servis araçlarının karıştığı trafik kazalarında Türkiye’de hayatını kaybedenlerin yüzde 8’inin; yaralananların ise yüzde 16’sının 3 – 17 yaş aralığındaki çocuklardan oluştuğu belirtildi. Yine 2016 yılında; okul servis araçlarının bin 852 kazaya karıştığı ifade edilirken, meydana gelen bu kazalardan dolayı 11 kişinin hayatını kaybettiği, 3 bin 670 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca yapılan deneyimler kapsamında 2016 yılında 220 bin 288 servis aracı denetlendi.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > Konya, servis taşımacılığında örnek bir il
HABER YORUMLARI