Ruşeym Torku

Konya Şeker ‘İlaç Şekeri’ Üretimine Başladı

  • Giriş Tarihi: 20.04.2013 10:25
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Konya Şeker ‘İlaç Şekeri’ Üretimine Başladı

Konya Şeker, ilaç sektöründe kullanılmak üzere “ilaç şekeri” üretimine başladı.

Why Note!?

Firmadan yapılan açıklamada, Ar-Ge çalışmaları sonucunda ilaç sektöründe kullanılabilecek şeker üretimine başlandığı, bu amaçla İsveç’te kristal şeker için ilaç ve ham madde analizinde akreditasyonu bulunan Eurofins Mikrokemi Laboratuvarı’ndan onay alındığı belirtildi.
Konya Şeker’in bu onay ile Avrupa Konseyi’ne akredite bir laboratuvarda Avrupa Farmakopisi’ne uygunluğunu belgelediği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
“Oral yolla alınan ilaçlarda, serum gibi direkt damardan verilen ilaçlarda veya şuruplarda kullanılabilecek olan ilaç şekerinin kullanım oranı, ürünün katkı maddelerine, kullanımına göre farklılık gösteriyor. Konya Şeker, Türkiye’de ithalat yolu ile temin ettiği ilaç şekerinin tamamını, uygun ambalajlama tesisi ve eleme sistemlerinin devreye alınmasının ardından karşılayabilecek. Türkiye pazarında üretim yapan ilaç şirketleri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Sağlık Bakanlığından da konu ile ilgili onaylar alındı.”
Firmanın, Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde üreteceği ilaç şekerinin belirli bir kısmını ihraç etmeyi hedeflediği bildirildi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ise açıklamasında şunları kaydetti:
“Bugün, şeker, bisküvi ve çikolatadan dondurulmuş gıdaya, tohumdan organik gübreye, hayvancılıktan et ve süt ürünlerine, yemden ham yağa, enerjiden sulama sistemlerine kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de yılda yaklaşık 4,5 milyon kilogram ithal edilen ilaç şekerini bundan sonra Konya Şeker tesislerinde üreteceğiz. Dünyada şeker üreticisi büyük şirketlerinin birçoğunun ürün yelpazesinde olan ilaç şekeri, Türkiye’de ilk defa Konya Şeker tarafından üretiliyor. Türkiye, Konya Şeker’in bu yatırımı ile ilaç şekerine döviz ödemeyecek.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Konya Şeker ‘İlaç Şekeri’ Üretimine Başladı
HABER YORUMLARI