YAZARLAR

Seçmen olabilmenin kuralı vardır.
Seçtiğin kişinin kulu olmayacaksın. O, senin kendisini beğenmen ve desteklemen için yaşadığın şehirde , harcadığı her kuruşun hesabını sana vermek zorunda olduğunu bilecek.
Seçmen; belediye başkanının topladığı vergileri nereye harcadığını bilecek.Bu vergilerlerin ne kadarını okul, kütüphane, sağlık , rahat nefes alacak yeşil alan, devasa parklar, dünya çapında havuzlar, heykellerle süslü meydanlar ve iş olanağı yaratmak için harcamış?
Yıllardır kaldırım sökülür, yenisi döşenir. Konya seçmeni bir kez bile bunun hesabını sormadı!
Yıllardır ; yolların ortasına dikilen ağaçlar ; alt geçit hikayesi ile söküldü. Konya seçmeni bir kez bile başkanların karşısına geçerek:
– Sayın başkan sizin 5 yıllık kalkınma planınız nerede? Şehrimizin nerelerinden tramvay, metro, alt –üst geçit geçireceksiniz?
– Ankara Yolu’nda , ortaya dikilen ve tamamı ithal olan , kısa sürede kuruyan, yerine yeniden aynı ithal çam dikilerek, Konya halkının parası ,yurtdışından bu çamları ithal eden kimlere verildi?
– Neden Konya toprağında yetişen ağaçlar yerine, ithal ve kısa sürede kuruyan bu ağaçlar ısrarla dikildi?
– Sayın Başkan ; Hangi STK ‘lara hangi binaları ve hangi paraları, benim haberim olmadan bağışladınız?
– Sayın Başkan ; Benim iznim olmadan , benden alınan vergileri, tarikat diye adlandırılan kişilere ve oluşumlara verdiniz mi? Verdiyseniz , gerekçeniz neydi?
– Sabah namazına giden 62. 500 çocuğa bisiklet dağıtırken bana sordunuz mu? Kitap okuyan, sportif faaliyet yapan, resim, müzik, folklor gibi çağdaş pek çok alanda başarı gösterecek olan öğrencilerle ilgili ne gibi planlarınız var?
– Sayın Başkan ; ülkede müthiş bir işsizlik varken, bedava yardım dağıtmak yerine, iş sahaları açmak, buğday ambarı iken suyu emen ve çöküntülere neden olan mısır ekimini durdurup, köylüyü toprağında tutmak gibi projelerinizi açıklar mısınız?
– Yerel basına , görsel basına, benden topladığınız vergilerle size muhalefet yapmamaları için destek veriyor musunuz?
– Şehir içi ulaşım araçlarının rengi için anket yapmak yerine; taş yığınına dönen’MEVLANA MÜZESİNİN ÖNÜ İÇİN HALKIN GÖRÜŞÜ , ALAADDİN TEPESİNDEKİ’ HİLKAT GARİBESİ’ için halkın görüşü neden alınmadı? Neden anket yapılmadı? Neden proje, Konya halkına görüşü sorulmadan uygulandı? Diye sordunuz mu?
– Uzun Kış koşullarında eğitim ve öğretim yapıldığını hepimiz biliyoruz. Tam 28 yıl boyunca, tüm okullara belediyelerimiz neden spor salonları, toplantı salonları yapmadılar?
– Konya halkından toplanan vergilerle, yine bu halkın çocuklarına, her türlü spor etkinliklerinin uygulanacağı salonlar yapılsaydı da sadece zenginin çocuğunun yaralandığı özel okullardaki olanaklardan, tüm öğrencilerin yararlanması sağlansaydı fena mı olurdu?
– İşte bunu soracak , bunu isteyecek , bunların kendisine döndüğünü yargılayacak seçmenine mutlaka kavuşmalı Konya halkı! Sadece kuzu kuzu oy vermeyen , verdiğinin karşılığını almasını bilen bilince mutlaka ulaşmalı. ÇOCUKLARI İÇİN, TORUNLARI İÇİN, YAŞADIĞI ŞEHİR İÇİN!
Sorgulamalarına korkmadan devam etmeli seçmen. Korkacak olanın asıl seçilen olduğunu artık anlayın! Yönetim biçimimiz, kırpılmaya çalışılsa da’ Tek Adam ‘ rejimi değildir. Cumhuriyeti bize Atatürk ; FİKRİ HÜR , VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER, YETİŞTİRMEMİZ İÇİN EMANET ETMİŞTİR.

– Sayın Başkan ; Bu ekonomik koşullarda zor geçinen vatandaşların çocuklarını servise vermelerini önlemek için ‘HER MAHALLEYE CAMİ YAPARKEN NEDEN HER MAHALLEYE OKUL YAPMAYI DA ‘ düşünmediniz?
– Konyamızın’ Hatıp üzümünü’ Hocacihan’ın’ Kayısısı’nı ‘ yok ederek, her yeri evlerle doldurup, meyvemizi yok ettiniz? Diye bir kez olsun sorguladınız mı?
– Seyir Tepesi ! Kimin karnını doyurdu? Üstelik karşısında çıplak bir Konya ve traji komik ‘TIP FAKÜLTESİ HASTANE BİNASI’ seyrediliyor.Bunun maliyetini sordunuz mu?
– Meram son duraktaki Şükrü Doruk İlk Okulu bahçesindeki ağaçlar yok edildi ve yerine taş üstüne taş konuluyor. Meram son duraktaki tarihi hamam, tarihi köprü ve güzelim Meram çayı , içimizi sızlatmıyorsa ; ‘Gelen ağam, giden paşam’ deniyor ise Meram ilçemizde işte böyle bağ, bostan, yerli meyve, yerli sebze, tarihi bağ evleri diye bir şey kalmaz ve ……’.Kır’ sözcüğünün anlamını bilmeyen başkan gelir, içeriye oto park için taş döşer , girişe de RANT –RANT –RANT diye bağıran , taş binayı gözümüze sokar.
– Konya , ‘ Kır ‘ denilince ; ipini, topunu, böreğini, zeytinyağlı dolmasını , kuru köftesini , kilimini, minderini alıp, ateş yakmadan, havayı kirletmeden oyunlar oynayan, kırlara uzanıp temiz havayı içine çeke çeke uyuyan, dinlenen insanların kentiydi.
– Bunun hesabını soracaksınız!
– Karatay ‘ı 6 kattan fazlasına izin vermeyen, devasa AVM açmadan esnafa destek veren , yeşil alanı çoğaltan, kaldırımlarında da ağaçları eksik olmayan bir ilçe olarak teslim eden Sayın Mehmet Hançerli başkanımıza teşekkür ederiz.
-Karın doyurmayan , 60 .000 kişilik kongre merkezleri, bahçelerinde tek ağaç olmayan 60- 80-100 daireli 15-20 katlı siteler, evler yapılıp, ağaçsız kaldırımlara Meram ve Selçuklu ilçelerini mahkum eden , bunlarla övünüp, Meram’ı ve Selçuklu ilçemizi sözde modernleştirip, özde boğan anlayıştan, dilerim yeni başkanlar kaçınırlar ve Karatay ilçemiz de AVM, GÖKDELEN , HAVAYI KESEN binalara kurban edilmez.
Seçmen ; İş isteyecek, bedava değil çalışarak hak ettiği aşı isteyecek, ulaşımda kolaylık, vergisinde de şeffaflık isteyecek.
Seçilene kadar ayağına gelen, seçildikten sonra ÖZEL KALEMİN DE ÖZEL KALEMİNE TERK EDİLMEDEN, KENDİSİNE HAFTANIN BİR GÜNÜ ZAMAN AYIRMAYI BİLECEK BAŞKAN İSTEYECEK!
Başkanlar ; ‘CUMA SOHBETLERİNE ‘ kadınların katılmadığı sohbetlere değil ,her hafta kadın –erkek herkesin konuşacağı ,belediyelerindeki salonlarda dert dinleme toplantılarını, semt semt, mahalle mahalle davet ederek yapmalılar.
Başkanlar ; bakılmayan, yaralıyken alınmayan, keyfi olarak trafik kazalı hayvanları Vet. Fak aciline bırakmayan görevlilerinden hesap soracaklar ve bu sessiz canların arkasında olacaklar. Bu konuda derneklerle işbirliği, gönül birliği içinde çalışacaklar.
Hayvanlara yapılmayan hizmeti yapılıyor gibi gösteren ( 7-24 acil hayvan ambulansımız var ! ) başkanları, doğruları konuşmaya ve uygulamaya her zaman davet edeceğiz.
SEÇMEN KULA KUL OLMAKTAN VAZGEÇEREK, ÖDEDİĞİ VERGİNİN HARCANDIĞI HİZMETİ ÖĞRENEREK, ASLINDA BAŞKANLARA DA YARDIMCI OLACAĞINI VE ONLARI ÇEŞİTLİ RANTÇI KESİMLERDEN KURTARARAK, RAHAT ÇALIŞMALARINI SAĞLAYACAĞINI UNUTMASIN.
Ben kendi adıma harcamalarını, her ay halka açmalarını bekliyorum.
Bu uygulama onları da rahatlatır.

Benden şimdilik bu kadar.
Bekliyorum, ve uygulamalarını izleyeceğim.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA SEÇMENİ NE ZAMAN HAKKINI ARAMAYI ÖĞRENECEK?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.