Torku Jelifest

Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü: Faizlerdeki yükseliş reel sektörün maliyetlerini artırıyor

  • Giriş Tarihi: 6.11.2020 14:54
  • Güncelleme Tarihi: 15:40
Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü: Faizlerdeki yükseliş reel sektörün maliyetlerini artırıyor

Ticari kredi faizlerinde ve dövizde görülen yükseliş reel sektörü nasıl etkiliyor? Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, yıl sonu bilançolarının kur artışından olumsuz etkileneceğiyle ilgili ciddi bir tedirginlik oluştuğunu söyledi. Kütükcü, ticari kredi faizlerindeki yükselişin de reel sektörü finansman erişimi konusunda etkilediğini kaydetti.

Faizlerdeki yükselişin reel sektörün onama maliyetlerini artırdığına işaret eden Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü, “Özellikle geçtiğimiz süreçte finansa erişimin en  önemli ihtiyaç olduğu bu süreçlerde faizlerdeki artış reel sektörü tedirgin ediyor.” dedi.

“Dövizdeki artışı da bir yandan düşünecek olursak faiz- döviz dengesi içinde mutlaka döviz kur artışını da kontrol altına almak gerekiyor.” diyen KSO Başkanı, son dönemde kurdaki hızlı yükselişin de bütün bilançoları olumsuz etkilediğini kaydetti. Kütükcü, “Özellikle yıl sonu yaklaştığı için bilançoların bu kur artışından olumsuz etkileneceğiyle ilgili ciddi bir tedirginlik oluştu” dedi.

Önümüzdeki süreçte ülkenin döviz açığının kalıcı bir şekilde kapatılamaması halinde bu sıkıntılarla uğraşmaya devam edileceğini kaydeden Kütükcü, köklü çözümün ülkenin döviz açığını kapatmasında olduğuna dikkati çekti.

Artan vaka sayısı üretimi etkiliyor mu?

Pandeminin sanayi üretimi etkisi üzerine de konuşan Memiş Kütükcü, Avrupa’daki ihracat pazarında yoğun kısıtlamaların geri gelmesine ilişkin olarak, “Pandemide başından beri Avrupa’yı birkaç ay geriden takip ediyoruz. Şu an Avrupa’da bu gelişmelerin yaşanıyor olması ileride bizim de yaşama ihtimalimizi artırıyor. Ancak an itibariyle baktığımız zaman pandeminin başından beri Türkiye üretimden kopmadı. Elektrik tüketim oranlarına bakarak en düşük üretim ayını Nisan ayı olarak gördük, nisan ayında yüzde 33’lük bir üretim kaybı yaşamıştık. Bunu temmuzdan itibaren toparladık. Şu anda ekim ayı itibariyle Konya Organize Sanayi Bölgesi elektrik tüketiminde yüzde 22.5’lik artış yaşadı. Bu doğrudan üretim artışı demek. Bu ihracata da yansıyor, biz Konya’da ekim ayında tüm zamanların en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirdik.” dedi.

Kütükcü, pandeminin temmuzdan sonra üretimde etkisinin zayıfladığını, üretimin hızla toparlandığını ifade etti. Kış aylarına girilmesi ve grip vakarının da artmasıyla  özellikle İstanbul’da etkisini gösteren pandemideki yükseliş trendinin Anadolu’ya yansıması halinde önümüzdeki günlerde ek tedbirlere ihtiyaç olabileceğinin altını çizen Kütükcü, “Durumun seyrine baktığımız zaman daha çok kontrolsüz alanlarda vakaların çok arttığını görüyoruz. Bu nedenle özellikle sosyal alanları ve kontrolsüz alanları daha sıkı denetim altında tutmamız gerekecek gibi görünüyor” dedi.

Esnek çalışma konusunda getirilen düzenlemenin önemli olduğunu söyleyen Kütükcü, pandemiyle mücadele ederken üretimden kopmamak gerektiğini söyledi. Sektörel bazda bunu yapabilen firmaların zaten çok büyük kısmının esnek çalışma modelinde devam ettiğini söyleyen Başkan Kütükcü, bu uygulamaların sektörel ve firma bazlı uygulanabildiğini kaydetti. Mesai saatlerinde yapılan düzenlemenin tüm illerde olduğunu gibi yoğunluğu azaltmak için Konya’da da uygulandığını ifade eden Başkan Kütükcü, tüm bu önlemlerin üst üste konulduğunda anlam ifade ettiğini söyledi.

Özge KARAYILAN> Yeni Meram >Ekonomi > Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü: Faizlerdeki yükseliş reel sektörün maliyetlerini artırıyor
HABER YORUMLARI