Torku Jelifest

Konya Ovası’nda çiftçiyi “kar yorganı” kurtardı

  • Giriş Tarihi: 9.01.2015 16:00
  • Güncelleme Tarihi: 16:00
Konya Ovası’nda çiftçiyi “kar yorganı” kurtardı

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Celil Çalış, “Geçen yılki don tehlikesi bu yıl yaşanmadı. Kar yağışı içimizi ferahlattı.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Celil Çalış, “Geçen yılki don tehlikesi bu yıl yaşanmadı. Kar yağışı içimizi ferahlattı. Şu anda ovada don tehlikesi bulunmuyor. Kar yorganı sayesinde bitkinin yaşamsal faaliyetleri gayet olumlu seyrinde” dedi.

Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde ülke genelinde etkili olan kar yağışının, çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Ege ve Akdeniz bölgesinde don olayının yaşandığını aktaran Çalış, bu olaydan bölgedeki seraların zarar gördüğünü, muz bahçeleri, zeytin ve meyve ağaçlarının da etkilendiğini dile getirdi.

Çalış, kış mevsiminde yaşanan zirai don olayının üretime büyük ölçüde zarar getirdiğini belirterek, hububatın merkezi Konya’da geçen yıl 15 Aralık- 30 Ocak tarihlerinde don olayının yaşandığını hatırlattı.

Bunun neticesinde çiftçinin ve tarımsal üretimin zarar gördüğüne dikkati çeken Çalış, “Tahıl üretimimiz düştü, hububat üretiminde sıkıntı yaşandı. Geçen yılki don tehlikesi bu yıl yaşanmadı. Kar yağışı içimizi ferahlattı. Şu anda ovada don tehlikesi bulunmuyor. Kar yorganı sayesinde bitki yaşamsal faaliyetleri gayet olumlu seyrinde” diye konuştu.

– Konya Ovası son 30 yılın “en iyi” sonbaharını gördü

Çalış, tarımsal üretim açısından olumlu bir kış dönemi geçirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Konya Ovası’nda yıllardır beklediğimiz kara kavuştuk. Bu kar, bitkinin üzerine yorgan gibi örttü. Son 30 yılın en iyi sonbahar mevsimini yaşadık. Bu sonbaharda toprağa yağış ortalamasının 8-9 kat fazla yağmur düştü. Çiftçimiz nemli toprağa tohum attı. Kar yağmadan don olayı yaşansaydı, tarımsal üretimde özellikle hububatta çok ciddi sıkıntı yaşayacaktık. Bu yıl bunu çok şükür yaşamadık. Zaten olması gerektiği gibi sonbahar geçirdik, yine aynı şekilde kışı da gayet güzel geçiriyoruz. İnşallah ilkbahar mevsimi de bu seyirde devam eder, rekolte de ideal seviyeyi yakalarız. Bol ve bereketli bir yıl geçirmeyi ümit ediyoruz.”> Yeni Meram >Konya > Konya Ovası’nda çiftçiyi “kar yorganı” kurtardı
HABER YORUMLARI