Torku Jelifest

Konya Numune pilot hastane oldu

  • Giriş Tarihi: 3.12.2015 10:17
  • Güncelleme Tarihi: 10:17
Konya Numune pilot hastane oldu

Hastalıklarla ilişkili yetersiz beslenme riskini ortaya koymayı ve riskli hastaları belirlemeyi hedefleyen ONCA Projesi Konya Numune Hastanesi’nde uygulanmaya başladı

Mutlu Akü

Konya Numune Hastanesi Dünyada 4 ülkede (Türkiye, Almanya, İspanya, Hırvatistan), Türkiye’de sadece 19 il 31 hastanede yürütülen “ONCA”  (Herkes için yeterli beslenme ) projesinde pilot hastanelerden biri seçildi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve KEPAN ( Klinik Enteral Parenteral Ntrisyon) Derneği işbirliği ile hayata geçirilen ONCA Projesi Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klinik Şef Yardımcısı Doç. Dr. Mutlu Doğanay tarafından Numune Hastanesi Konferansı Salonu’nda düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya Hastane Yöneticimiz Uz. Dr. Süleyman Dönmez, İdari ve Mali İşler Müdürü Ömer Faruk Üste, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayşegül Arıcan, hastane idarecilerimiz,  hastanemiz yoğun bakım ünitesi koordinatörü ve sorumlu hekimleri, yoğun bakım ve klinik sorumlu hemşireleri, hastanemiz diyetisyenleri ile Nutrisyon birimi çalışanları katıldılar.

Medikal tedavinin yanı sıra beslenme tedavisinin hastaların hastaneye yatış süresinin azalmasında ve hasta başı maliyetlerin düşürülmesinde önemli rol oynadığını ifade eden Doğanay, “Hastanede yatarak tedavi gören hastalarda ciddi anlamda beslenme yetersizliği ve buna bağlı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları hastaların tedavisini güçleştirmektedir” dedi. Bu tür olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için hastalara yatış kararı verildikten sonra Beslenme Eksikliği (Malnütrisyon) Risk Taraması yapılmasının önem arz ettiğini vurgulayan Doğanay, “Bu noktadan hareketle TKHK ve KEPAN Derneği, Avrupa Sağlık için Nütrisyon İttifakı (ENHA) ortaklığı ile risk taramasının hastanelerde hayata geçirilmesi için ONCA Projesi’ni 1 Eylül 2015 tarihinde başlatmıştır. Proje kapsamında pilot hastanelerden olan Konya Numune Hastanesi’nde de 1 yıl boyunca yatan her hastaya Beslenme Eksikliği Risk Taraması yapılacaktır. Proje sonucunda ise hastanemizde beslenme eksikliği risk tablosu oluşturulacaktır. Bu tablonun hastanemize ve ülkemize sağlayacağı en önemli katkı ise beslenme eksikliğine bağlı komplikasyonların önüne geçilebilecek olmasıdır” dedi.

Konya Numune Hastane Yöneticisi Uz. Dr. Süleyman Dönmez’de yaptığı konuşmada hastaları ilgilendiren böyle bir projenin içinde yer almaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.   Türkiye’de 31 hastanede gerçekleştirilen projenin, Konya’da yalnızca Numune Hastanesi’nde, Nutrisyon Ekibi tarafından yürütüldüğünün de altını çizen Dönmez, “Sağlık alanında referans bilgilerin elde edileceği bu çalışmayı hastane olarak desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Yapılan bilgilendirme toplantısı için hastanemize gelen Doç. Dr. Mutlu Doğanay ve proje yetkililerine de teşekkür ediyoruz” dedi.> Yeni Meram >Konya > Konya Numune pilot hastane oldu
HABER YORUMLARI