Torku Jelifest

Konya Müjde bekliyor

  • Giriş Tarihi: 16.04.2019 20:55
  • Güncelleme Tarihi: 17:17
Konya Müjde bekliyor

Konya dev bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapmak için geri sayımda

Konya dev bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapmak için geri sayımda

Daha önce birçok uluslararası spor organizasyonunu başarıyla üstlenen Konya’nın adı daha büyük bir organizasyon için anılıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Konya’da yapılması için uğraş verildiğini belirttiği ama açıklamadığı büyük spor organizasyonun ne olduğu merak ediliyor. Konya tarihinin en büyük organizasyonu olacağı söylenen etkinlikle ilgili ayrıntıya Yeni Meram Gazetesi ulaştı. Kısa süre içerisinde açıklanması beklenen uluslararası etkinliğinin İslami Dayanışma Oyunları olduğu öğrenildi. 2021 yılında Türkiye’de yapılması beklenen ancak ev sahibi şehrin belirlenmediği spor oyunlarına Konya’nın ev sahipliği yapması düşünülüyor. Oyunlara 54 ülkeden yaklaşık 3000 sporcu katılacak.

21 Spor dalında yapılacak dev organizasyonun Konya’ya verilmesi için yoğun kulis çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. 2021 yılında yapılacak İslami Dayanışma Oyunları öncesinde geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde önemli bir toplantı yapıldı. ISSF’nin 29. Yönetim Kurulu Üyeleri Toplantısı’nda 2021’de Türkiye’de yapılması planlanan 5. İslami Dayanışma Oyunları hazırlıkları ele alındı. Toplantıya Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’da katıldı. Oyunların 2021’de Konya’da yapılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam destek verdiği kaydedildi.

İlk olarak 2005 yılında Suudi Arabistan’da düzenlenen oyunların, 2009’da İran’da yapılması gereken organizasyonu iptal edilmişti. 2013’te Endonezya’da düzenlenen organizasyona
2017 yılında ise Azerbaycan ev sahipliği yaptı. Türkiye, Bakü’de düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’na 21 branşta yaklaşık 350 sporcuyla katılmıştı. Daha önce İstanbul’da yapılacağı duyurulan ancak daha sonra Konya’nın yapması düşünülen dev organizasyonun şehrimize verilmesi durumunda Konya’ya kısa süre içerisinde birçok yeni tesis yapılacak. Son dönemde birçok tesise kavuşan Konya, uluslararası organizasyonlardaki başarısı ve A Milli takıma yaptığı muhteşem ev sahipliğiyle adını duyurmuştu. Konya, İslami Dayanışma Oyunları’na da ev sahipliği yapması durumunda sporda marka şehir olma rolünü zirveye taşıyacak.

TOLGA DURMAZ> Yeni Meram >Konya > Konya Müjde bekliyor
HABER YORUMLARI