Torku Jelifest

Konya Milletvekili Atilla Kart’tan tutuklamaya eleştiri

  • Giriş Tarihi: 28.12.2014 0:02
  • Güncelleme Tarihi: 11:05
Konya Milletvekili Atilla Kart’tan tutuklamaya eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan ve sonrasında serbest bırakılan lise öğrencisini ziyaret etti.

Mutlu Akü

Sonrasında CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Konya ve Türkiye gündemini değerlendirmek için partisinin İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Kart, ilk olarak 17 Aralık’ta düzenlenen Konya İstanbul hızlı tren hattının açılış törenine değindi ve tören esnasında M.Ş. isimli bir kişinin tutuklandığını ve Feridiye Karakoluna götürüldüğünü hatırlattı. İlgili savcının “ifadesini alın, serbest bırakın” dediğini ancak başka bir savcı kanalıyla o kişinin sulh ceza hakimine sevk edildiğini belirten Kart, “neyse ki ilgili sulh ceza hakimi adli kontrol şartıyla serbest bırakıyor. Meslek kurallarını uyguladığı için savcı Recep Altun’a teşekkür ediyorum. Ama o savcı bir iki gün içinde geçici görevle Zonguldak’a görevlendiriliyor” dedi.

“MEVZUAT GÖZARDI EDİLDİ”

Geçtiğimiz günlerde Konya’da Mustafa Fehmi Kubilay için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla tutuklanan 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A., itiraz üzerine tahliye edilmişti. Kart’ın üzerinde durduğu konulardan biri de bu hukuk süreciydi. Atilla Kart, “M.E.A. için sulh ceza hakimi tarafından tutuklama kararı verildi ve bunun devamında da ikinci sulh ceza hakimi tarafından tahliye kararı verildi. Türkiye’de artık sulh ceza hakimlikleri, doğrudan hükümetin telkin, tavsiye ve kanunsuz emirlerine göre görev yapar hale geldi. Mevzuatımız son derece açık. Çocuk koruma kanunu çıkarmışız. Çocuk koruma kanununun dördüncü maddesi, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi hepsi birlikte değerlendirildiğinde burada çocuklar açısından ancak ağır cezalı bir suçun olması ve suçüstü halinin bulunması halinde belki tutuklama kararı söz konusu olabilir. Bu gibi olaylarda ise tutuklama kararının söz konusu olamayacağını ilgili mevzuat çok açık olarak düzenliyor. Ama kararı veren yargıcın, birinci sulh ceza mahkemesi hakiminin, bütün bu mevzuatı göz ardı ederek, görev ve yetkisini kötüye kullanarak tutuklama kararı verdiğini görüyoruz. Aynı yargıç 17 Aralık yolsuzluğunu protesto eden CHP’nin Konya İl Başkanlığı binasında arama kararı veriyor” diye konuştu. Adem SERİN

 > Yeni Meram >Konya > Konya Milletvekili Atilla Kart’tan tutuklamaya eleştiri
HABER YORUMLARI