YAZARLAR

Konya Kültür ve Turizm Derneği bana göre bir Üniversite; Kültür ve Turizm Üniversitesi; Rektörü de ustaların ustası ağabeyim Feyzi Halıcı. Onun rahle-i tedrisinden nice halk ozanları geçti, yetişti, ünlendi. Hz. Mevlana’yı içerde ve dışarıda bu dernek tanıttı. Mevlana’yı anma törenlerinin gerçekleşmesini sağlayan kuruluş Konya Kültür ve Turizm Derneğidir. Japonya’dan, Amerika’ya, Paris’ten Roma’ya ve Londra’ya kadar çeşitli ülke ve kentlerde düzenlenen anma törenlerini binlerce kişi huşu içinde izledi, Hz. Mevlana sevgisini yaşadı. Kitaplar, dergiler konferanslar, açık oturumlar, yazılar birbirini izledi. Dernekle Hz. Mevlana olgusu birbiriyle adeta özdeşleşti. Dernek ortadan çekilince neler oldu neler; en önemlisi Şeb’i Arus elimizden kaydı, gitti; daha ne olsun? Şimdi aynı tören İstanbul’da Büyükşehir Belediyesinin eşgüdümünde yapılıyor ve Konya Turizmine ağır bir darbe vuruluyor. Oysa Kültür ve Turizm Derneği’nin girişimleriyle Mesut Yılmaz Hükümetleri döneminde Şeb’i Arus’un sadece Konya’da yapılacağı konusunda ilke kararı alınmış, Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Bu gerçeği daha önce de dile getirmeme karşın, ne yazık ki, sahip çıkan hiç olmadı, karar askıya alındı. Derneğin Mevlana Müzesi karşısındaki hizmet binası meydan düzenlemesi nedeniyle yıkıldı. Dernek bir tür sokağa atıldı. Fuar’ın arkasında restorasyon çalışmaları yapılan bir Konya evinin derneğe verileceği söyledi, aylar geçti haber yok. Söz konusu bu acı gerçekler Konyalı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bilgilerine saygıyla sunulur.

Şimdi bir başka vefasızlık örneğiyle karşı karşıyayız; Mevlana Anma törenlerinin organizasyonun Diyanet İşleri Başkanlığına verilmesi dile getiriliyor, asla itirazımız olamaz. Ancak Sayın Valinin Başkanlığında yapılan toplantıda Derneğin yine adı yok; herkes var, Kültür ve Turizm Derneği yok!

Günümüzde olmayan yaklaşım budur; vefa yok, vefa;

■ Bende yok sabr-ı tahammül sende vefadan zerre
İki yoktan ne çıkar fikredelim bir kere.

Konuya ilişkin basına yansıyan haberin özeti şöyle;

■ “Mevlana’yı anma törenlerinin yaklaştığı şu günlerde Şeb-i Arus Törenlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yürütülmesi gündeme geldi. Vali Muammer Erol’un konuyla ilgili toplantılar yaptığı birim müdürlerini acil toplantıya çağırdığı öğrenildi. Vali Erol’un “Diyanet bu işe öncülük etsin” yaklaşımı dikkat çekti. Konu hakkında Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Nuri Şimşekler, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar ve TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu açıklamalarda bulundu. Bir televizyon programında konuya herkesin ve her birimin katkıda bulunması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Şimşekler, “Her şeyden önce Mevlana Konya’mızın gururudur. Bu işin sekretaryası Valilik ve İl Kültür Müdürlüğümüzdür. Diyanet’in yer alması ve almaması noktası çok önemlidir. Biz bu noktada 3 yıl önce Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez’i Konya’ya davet ettik ama çeşitli programından dolayı bir türlü bu görüşmeyi gerçekleştiremedik.” Konya Kültür ve Turizm Derneğinin bütün platformlar da adı bile geçmiyor, çok yazık.

Şimdi bir evin küçük bir odasına adeta tutsak edildi, etkinliklerini sıralarsak;

Mevlana Anma törenleri, Aşıklar Bayramı, Rahvan At Yarışları, Ulusal- Uluslararası yemek yarışmaları, Güvercin güzellik ve uçurtma yarışmaları vb. Noktayı bir halk deyimiyle koymak istiyorum;

İyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir. Halik, mutlaka bilir!

■ İyilik kayıp olmaz, kötülük unutulmaz, herkes ettiğini bulur.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA KÜLTÜR -TURİZM DERNEĞİ YA DA VEFANIN ADI YOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.