Torku Jelifest

Konya kaynak suyu içecek

  • Giriş Tarihi: 22.01.2015 14:26
  • Güncelleme Tarihi: 14:27
Konya kaynak suyu içecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya halkının bundan sonra kaliteli kaynak suyu içeceğini bildirdi.

Mutlu Akü

Konya’nın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla 2010 yılında protokolü imzalanan ve 2015 yılı sonuna doğru bitirilmesi hedeflenen Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu verilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaptığı açıklamada, 2016 yılının başından itibaren Konya’da içme ve kullanma suyu olarak çeşmelerden akmaya başlayacak olan suyun, Göksu Nehri’nden Akdeniz’e dökülen pınarların suyu olduğunu belirterek, tadı, kokusu ve yumuşaklığının tatlı su kalitesinde olacağını bildirdi.

Protokol kapsamında isale hatları, içme suyu arıtma tesisi ve pompa istasyonu yapımlarının DSİ tarafından gerçekleştirilen bedeli KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödeneceğini belirten Başkan Akyürek, “Yapımına 2013 yılı Nisan ayında başlanan ve tünel çıkışından başlayıp Meram ilçesi Dedekorkut Mahallesi’ndeki su deposuna bağlanacak olan isale hattının toplam uzunluğu 88 bin 733 metre olup, 2014 yılı sonu itibarıyla 50 bin metrelik kısmı tamamlanmıştır. Kalan kısmının ise 2015 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir. 2016 yılında işletmeye alınacak olan tesislerin yapım bedeli KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödenecek” dedi.

Konya’nın yanı sıra Çumra ilçe merkezinin de faydalanacağı proje kapsamında çapı 200 milimetre ile 2 bin 200 milimetre arasında değişen toplam 121 bin 897 metre uzunluğunda çelik ve duktil boru döşeneceğini ifade eden Başkan Akyürek, şunları kaydetti:

“Ayrıca isale hattına 92 adet vantuz, 59 adet tahliye ve 14 adet hat vanası bağlantıları gerçekleştirilecektir. Bu proje ile aynı zamanda Çumra ilçe merkezi ile bazı mahallelerine de bu hattan su verilecektir. Aynı proje içerisinde yer alan ve Çumra ilçesi Seçme Mahallesi’nde inşaatı devam eden içme suyu arıtma tesislerinin yapımına ise 2013 yılı Temmuz ayında başlanmış olup, inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışma da isale hattı ile eş zamanlı olarak tamamlanacaktır. Arıtma tesisi tamamlandığında yıllık 100 milyon metreküp su arıtılacaktır.”

Başkan Akyürek, DSİ Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol gereğince Mavi Tünel’den Bağbaşı Barajı’nın tamamlanmasıyla ilk etapta 50 milyon metreküp, Avşar ve Bozkır barajlarının tamamlanmasıyla ikinci etapta 50 milyon metreküp olmak üzere toplam 100 milyon metreküp kaynak suyu şehre içme ve kullanma suyu olarak verileceğini belirtti.

Akyürek, tadı, kokusu ve yumuşaklığı tatlı su kalitesinde olacak olan suyun, ilk etapta şehir merkezindeki halkın yüzde 75’ine ulaşacağını, birkaç yıl sonrasında ise tamamına ulaşmış olacağını bildirdi.> Yeni Meram >Konya > Konya kaynak suyu içecek
HABER YORUMLARI