Torku Jelifest

Konya-Karaman hattı 40 dakikaya düşecek

  • Giriş Tarihi: 21.10.2019 13:30
  • Güncelleme Tarihi: 13:47
Konya-Karaman hattı 40 dakikaya düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Türkiye genelinde şehirler arasındaki mesafeleri kısaltmak ve insan hayatını kolaylaştırmak amacıyla 4 bin 104 kilometre yeni demir yolu yapım çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Konya Karaman Arası Hızlı Tren İle 40 Dakikaya Düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Konya, Karaman ve Kayseri’den gelen yüklerin Mersin Limanı’na daha hızlı aktarılmasını sağlamak amacıyla planlanan Konya-Karaman-Mersin-Adana HT Projesi’nin, bölgedeki yolcu taşımacılığının geliştirilmesine de katkı sağlayacağını bildirdi.

Uzunluğu 423 kilometre olan projenin 102 kilometrelik Konya-Karaman kesimindeki altyapı, üstyapı, elektrifikasyon ve istasyon düzenlemelerinin tamamlanarak elektrikli olarak işletmeye alındığı bilgisini veren Turhan, “Bu hatta 2020’de sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanarak, saatte 200 kilometre hızla gidecek HT işletmeciliğine geçilmesi planlanıyor. Projenin tamamlanmasıyla Konya-Karaman hattındaki seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek.” diye konuştu.

Konya-Karaman hattının devamı niteliğindeki 245 kilometrelik Karaman-Niğde (Ulukışla)-Mersin (Yenice) etabının Karaman-Ulukışla kesiminde inşaat çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Turhan, projenin 2022’de tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Turhan, 110 kilometrelik Ulukışla-Yenice kesiminde proje çalışmalarının tamamlandığını, Adana-Mersin hattındaki mevcut çift hattın 4 hatlı hale getirilmesi amacıyla başlatılan 3’üncü ve 4’üncü hat yapımında da altyapı çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini ifade etti. Bakan Turhan, mevcut demiryolunu Çukurova Havalimanı ile bağlayacak projenin yapımı için ihale hazırlık çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.> Yeni Meram >Güncel > Konya-Karaman hattı 40 dakikaya düşecek
HABER YORUMLARI