kapat
Ruşeym Torku

Konya İmsakiye 2018 sahur ve iftar vakti!

  • Giriş Tarihi: 16.05.2018 17:40
  • Güncelleme Tarihi: 1:36
Konya İmsakiye 2018 sahur ve iftar vakti!

Konya İmsakiye 2018 sahur ve iftar vakti Diyanet tarafından açıklandı.... İşte Konya Ramazan İmsakiyesi…

Konya İmsakiye 2018 sahur ve iftar vakti Diyanet tarafından açıklandı…. İşte Konya Ramazan İmsakiyesi…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan ezan vakitlerine göre Ramazan’ın ikinci günü 17 Mayıs perşembe itibariyle Konya’da sahur vakti 03:53’de bitecek 16 Mayıs çarşamba Konya’da yaşayanlar 20:00’da iftar yapacak. Diğer günler iftar ve sahur vakitleri haberimizin detayından öğrenebilirsiniz.

KONYA SAHUR VE İFTAR VAKTİ

Diyanet Konya’nın tüm ilçeleri için 2018 Ramazan imsakiyesini belirledi. Buna göre; Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük, Yunak ilçeleri yukarıdaki sahur ve iftar vakitlerine göre oruç ibadetlerini yerini getirebilecek.
KAÇ SAAT ORUÇ TUTULACAK?

Müslüman vatandaşlar, 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece sahura kalkıp niyet edecekler. Vatandaşlar 30 gün boyunca oruç tutarken yaklaşık 16 buçuk saat iftarı bekleyecekler.

RAMAZAN AYINDAN YAPILACAK BAŞLICA İBADETLER

1.5 milyarın üzerinde Müslüman için çok özel ve yeri doldurulamaz bir anlamı olan 11 ayın sultanı Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah’ın rızasının kazanılacağı, elin kar da gönlün yarda olacağı bir mevsimdir. Bu ay gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazlarıyla ihya edilir.

Bu ayda Peygamber Efendimizin müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı;

1-Açları doyurmak
2-Geceleri Peygamber Efendimiz’in sav sünneti olan teravih namazını kılmak
3-Kur’an okumak
4-Namazları cemaatle kılmak
5-Sahur yapmak
6-İftar ettirmek
7-Kadir Gecesini aramak
8-Sabretmek
9-İhsan ve ikramda bulunmak
10-Tövbe etmek
11-Cenneti istemek
12-Çokça Kelime-i Tevhid söylemek
13-Ramazan umresi yapmak

2018 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet, Ramazan ayının başlangıç tarihini açıklamasının ardından gözler Kadir Gecesine çevrildi. Ramazan ayının 27. gecesinde Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek. İbadetlerine yön vermek isteyen vatandaşlarımızın Kadir Gecesini bugün ihya edecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı arefesi 14 Haziran perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının birinci günü 15 Haziran cuma ikinci günü 16 Haziran cumartesi üçüncü günü 17 Haziran pazar gününe denk geliyor.> Yeni Meram >Konya > Konya İmsakiye 2018 sahur ve iftar vakti!
HABER YORUMLARI