Torku Jelifest

Konya için 3 uyarı birden! Fırtına, yağış, sıcak hava…

  • Giriş Tarihi: 2.06.2020 9:48
  • Güncelleme Tarihi: 9:53
Konya için 3 uyarı birden! Fırtına, yağış, sıcak hava…

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere Konya ve çevresinde hava durumunda hızlı geçişler yaşanacak! İlk olarak özellikle Ereğli ve Halkapınar ilçelerinde şiddetli rüzgarın etkisini göstermesi beklenirken bölge genelinde etkili olacak serin ve yağışlı havanın perşembe günü yerini mevsim normallerine bırakması bekleniyor. Cuma gününden itibaren ise sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Yapılan son değerlendirmelere göre, havanın arçalı ve yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu olacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların 2 ila 4 derece düşmesi bekleniliyor.

Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta, bölgemize bağlı Konya’nın Ereğli ve Halkapınar ilçeleri, Karaman’ın Ayrancı ilçesi ile Niğde il genelinde kuvvetli (40-60 km/saat) ve zaman zaman kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Bu saatler arasına dikkat!

Konya’nın Ereğli ve Halkapınar ilçeleri, Karaman’ın Ayrancı ilçesi ile Niğde il genelinde bugün (2 Haziran Salı günü) rüzgârın, güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) ve zaman zaman kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Başlama-Bitiş Zamanı 02.06.2020 10:00 – 02.06.2020 19:00

Hafta ortasına kadar görülecek yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışlı sistemin aralıklarla Salı ve Çarşamba günleri bölgemizde etkili olmaya devam edeceği ve Perşembe (04.06.2020) gününden itibaren bölgemizi terk edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının Perşembe gününe kadar normalleri civarında seyredeceği ancak; Cuma gününden itibaren bölge genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normalleri üzerine yükseleceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın; Salı günü Konya’nın güneydoğusu ile Karaman, Aksaray ve Niğde çevrelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

Bitiş Zamanı: 04.06.2020 12:00

 > Yeni Meram >Güncel > Konya için 3 uyarı birden! Fırtına, yağış, sıcak hava…
HABER YORUMLARI