Torku Jelifest

Konya, Hababam’a ilham oldu

  • Giriş Tarihi: 10.01.2017 15:46
  • Güncelleme Tarihi: 15:46
Konya, Hababam’a ilham oldu

Türk şiir, roman ve öykü yazarı Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan ve aradan geçen 42 yıla rağmen, yediden yetmişe, büyük küçük herkesin beğeniyle izlediği “Hababam Sınıfı” nın temelleri Konya Lisesinde atılmış.

Türk şiir, roman ve öykü yazarı Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan ve aradan geçen 42 yıla rağmen, yediden yetmişe, büyük küçük herkesin beğeni ile izlediği “Hababam Sınıfı” nın temelleri Konya Lisesinde atıldı. Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri “Hababam Sınıfı”nı Konya Lisesinde geçirdiği yıllardan esinlenerek yazdığı söyleniyor. İlki 1975 yılında çekilen filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez, başrollerini ise; Münir Özkul (Mahmut Hoca-Kel Mahmut), Tarık Akan (Damat Ferit), Kemal Sunal (Şaban), Adile Naşit (Hafize Ana) ve Halit Akçatepe (Güdük Necmi) gibi Türk sinemasının ünlü isimleri paylaşıyor. 1975 yılındaki Hababam Sınıfı’nın ardından, 1976’da Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977’de Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1978’de Hababam Sınıfı Tatilde, 1979’da Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, 1981’de Hababam Sınıfı Güle Güle, 2004’de Hababam Sınıfı Merhaba, 2005’de Hababam Sınıfı Askerde ve 2006’da Hababam Sınıfı Üç Buçuk olmak üzere bugüne kadar dokuz serisi çekildi.

Konya Lisesi Hababam’a ilham olmuş
Konya İdadisi olarak 1889’da açılan, sonra ismi Konya Lisesi olarak değiştirilen 128 yıllık tarihi okulda; 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski başbakan Sadi Irmak ve 9 bakanın yanı sıra Türk edebiyatına damgasını vuran Tarık Buğra, Rıfat Ilgaz, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Zülfü Livaneli gibi ünlüler öğrenim görmüş. Rıfat Ilgaz’ın öğrenim gördüğü yıllarda tıpkı eserde yer aldığı gibi Konya Lisesinin yatılı bölümü varken, daha sonra bu bölüm kaldırılmış.

Filmin konusu şöyle
Özel Çamlıca Lisesi`ne yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut) kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu Hababam Sınıfı`nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrenci haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.> Yeni Meram >Konya > Konya, Hababam’a ilham oldu
HABER YORUMLARI