YAZARLAR

“KONYA BEDESTEN ZANAATKÂRLAR HAFTASI 18-28 NİSAN 2018”-Erol Sunat-Yeni Meram Gazetesi

Konya Bedesten’i, önümüzdeki günlerde bir hayli şenlenecek ve renklenecek sevgili okurlar. Konya sanata, kültüre, sanatçıya, zanaatkâra hem kapılarını, hem gönlünü ardına kadar açmaya hazırlanırken, Konyalı sanatseverlerde bu kültür atmosferinde, bu zenginliğini doyasıya yaşayacaklar.
Konya; mesleklerin, sanat ve zanaatın, ustaların, işinin erbabı olanların, sanatkârların ve zanaatkârların kaynağı bir şehir.
Roma döneminde de öyleydi, Selçuklu döneminde ise, merkezi bir şehir olma özelliğini kazandı.
Dönemin Konya’da yetişen ustaları, meslek erbapları, sanatkârları ve zanaatkârları, Selçuklunun istisnasız her şehrine dağıldılar.
Mesleklerin piri, ustaların ustası, Ahilerin babası Ahi Evran, Selçuklu kadınlarını iş- güç sahibi yapan Bacıyan-ı Rum’u kuran ve ihya eden, Evhadüddin-i Kirmani’nin kızı, Ahi Evran’ın hanımı Fatma Bacı,
minnetle ve şükranla anılacak isimler.
Onların gayretleri, çabaları ve mesleklerine duydukları aşk olmasaydı, bugün sanatçıya, meslek erbabına, zanaatkâra sahip çıkmanın ne olduğunu belki de hiç anlayamayacaktık.
İnanın bu tarihi şehrin bedesteninde, çarşılarında, sokaklarında onların, Ahilerin, Bacıyan-ı Rumu ihya eden bacıların, kadınların, genç kızların ruhları dolaşıyor.
Bizler, bugünün Ahisiyiz diye konuşan dostlarımız bu hoş geleneğin izlerini sürdürüyorlar.
Bu konuya neden girdiğimize gelince;
Nisan ayı, Konya için tarihi günlere hazırlanıyor.
Nasıl mı?
“Konya Bedesten Zanaatkârlar Haftası” adı altında 18-28-Nisan 2018 tarihleri arasında, Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş, zanaatları ve bu zanaatları icra eden, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kendilerine Kültür Sanatçısı belgesi verilmiş zanaatkârlar, Konya’da buluşacaklar.
Konya’da;
Tarih buluşacak!
Ahilik geleneği buluşacak!
Kültür buluşacak!
Zanaat öz yurduna kavuşacak!
Zanaatkârlar o emsalsiz zanaatlarını performanslarıyla Konya’dan tüm Türkiye’ye, ziyaretçilere ve Konyalıya sergileyecekler!
Konya Bedesteni, yüzyıllar öncesine geri dönmenin mutluluğunu yaşarken, o yılların birbirinden güzel, birbirinden değerli sanatlarının bir zaman tünelinden geçip de gelmiş gibi günümüze gelmesinin heyecanını yaşayacağız.
Bu işin mimarı hiç şüphesiz Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek.
Konya Bedestenini Konya’ya yeniden kazandıran, ihya eden Başkan, Bedesten Zanaatkârlar Haftasıyla da, bu çalışmayı taçlandırıyor.
*****
Zanaatkâr veya zanaatçı, sermayeden çok nitelikli emeğini kullanarak mal üretiminde bulunan kişi olarak açıklanmıştır.
Zanaatkâr, zanaatla uğraşan kişi anlamına gelir. Zanaat ise Türkçede el ustalığı isteyen işler anlamında kullanılmaktadır.
Türkiye’de zanaatkâr deyimi daha çok esnafla birlikte, esnaf ve zanaatkar şeklinde kullanılmaktadır. Burada esnaf, görece küçük bir sermayeyle daha çok emeğini kullanarak mal ya da hizmet üreten kişi anlamındadır. Zanaatkâr deyimi ise esnafa göre daha dar kapsamlı olup, maddi ya da estetik ihtiyaçları karşılamak üzere mal üreten esnaf anlamına gelmektedir.
Alaeddin Keykubad, Ahi Evran, Hz. Mevlana ve Şeyh Sadreddin Konevi’nin aynı dönemde yaşadığı Konya, Selçuklunun, madden ve manen altın çağını yaşadığı bir sürece ev sahipliği etmiş bir şehir.
Bu güzel hafta, o ışıltılı ve görkemli dönemden, yüzyıllar sonra bugüne intikal eden, bir nişane olarak kabul görecektir diye düşünüyorum.
Bu hafta çerçevesinde, zanaatkârlar, Aziziye Caminin hemen arkasında yer alan, arkası Mevlana’ya bakan park alanında, yapılacak minyatür bir çarşıyla, unutulmaya yüz tutan el sanatlarını sergileyecekler.
Alanlarında Türkiye çapında tanınan, bilinen Kültür Bakanlığı tarafından sanatçılıkları tescil edilmiş zanaatkârlar, Konya’nın ve Konyalının göz zevkine hitap eden görsel performanslarını sunacaklar.
Bu haftanın en büyük özelliği, Konya için bir ilk olması.
Alanın Mevlana’ya doğru olan kısmında kurulacak sahnede, alanlarında ünlü isimler tarafından Konya üzerine, sanat üzerine, kültür üzerine günde üç söyleşi yapılacak.
Anadolu’nun en büyük sanat festivali olacak bu festival, 2018 yılında Konya’nın belki de en özel, en güzel ve en kaliteli kültür atılımlarından biri olacak.
Bu hafta içinde yer alacak bazı sanatlara gelince;
Bakır Dövme, Telkâri, Sıcak Cam Üfleme, Bendir Boyama, keçe, Deri İşleme, Lüle Taşı, Sedef Kakma, Sedef İşleme, Kündekâri, Ahşap Oyma, Hat, Beykoz Cam, Rize Bezi Dokuma, Buldan Dokuma, İpek Dokuma, Ney Yapımı, İznik Çini, Minyatür, Tezhip, Osmanlı Çarığı, Antep Yemeni…
Bu festivalin sahibi, hamisi olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, güzel bir haftaya, Konya’ya yakışan bir etkinliğe imza atarken, Konya kültürüne açılan bu yeni kapı Konya’nın geçmişten bugüne akseden, yansıyan zenginliğini de gözler önüne serecek.
Paydaş olarak “İstanbul Sinema ve Sanat Derneği” ve Derneğin Başkanı ünlü sanatçı Asuman Dabak Hanımefendi’de Mevlana diyarında böyle bir kültür haftasına destek verirlerken, Konya sanat dolu, kültür dolu bu güzel haftayı merakla beklemeye başladı.

> Yeni Meram >Yazarlar > “KONYA BEDESTEN ZANAATKÂRLAR HAFTASI 18-28 NİSAN 2018”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.