Torku Jelifest

Konya, Başkent Bayrağını Medine’ye Devrediyor

  • Giriş Tarihi: 6.12.2016 11:06
  • Güncelleme Tarihi: 11:19
Konya, Başkent Bayrağını Medine’ye Devrediyor

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından 2016 yılı için İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan edilen Konya, bayrağı 2017’de Medine’ye devredecek.

Mutlu Akü

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından 2016 yılı için İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan edilen Konya, bayrağı 2017’de Medine’ye devredecek. Nijer’in başkenti Niamey’de, 23 Aralık 2015 tarihinde toplanan İİT üyesi ülkelerin Turizm Bakanları konferansının ardından, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin el-Medeni tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Medine kentinin 2017, İran’ın Tebriz kentinin ise 2018 İslam Dünyası Turizm Başkenti olarak seçildiği bildirilmişti.

57 İslam ülkesinin tamamının üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatının, 2014 yılında İstanbul’da gerçekleştirdiği OIC Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Genel Kurulunda, (COMCEC) İslam Konferansı Turizm Bakanları toplantısında üye devletlerin adayları arasından El Kudüs ve Konya şehirlerinin 2015 ve 2016 yılları için sırasıyla İslam Turizm Başkenti olarak ilan edilmişti.

Medine’nin İslam Tarihindeki Önemi
Medine’nin İslam tarihindeki önemi, Hz. Muhammed’in 622 yılında bu şehre hicret etmesi ile başlar. Ancak bundan önce de Medine’ye öğretmen, rehber olması için gönderdiği sahabeler vardır. Bu nedenle hicretten önce de Medine’de Müslümanların olduğu biliniyor. Medine hicretten önce sosyal açıdan son derece olumsuz bir durumdadır. Ticari hayat da artık işlemez hale gelmiştir. Ancak hicretten sonra Medine tam bir refah kenti haline gelmiştir. Medine, sonraki yıllarda Hz. Ali Halifeliği Kufe şehrine taşıyana kadar İslam için bir başkent görevi de görmüştür. Hz. Muhammed’in kabri şerifi, Medine şehrindeki Mescid-i Nebî’nin içinde bulunmaktadır.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Konya, Başkent Bayrağını Medine’ye Devrediyor
HABER YORUMLARI