YAZARLAR

Yineler dururum; Sinoplu Diogenes’in elinde fener güpegündüz, sokakta, pazarda, meydanda “ adam gibi adam” aradığı gibi ben de ”vefa” arar dururum, ama “adam gibi adam “ nasıl bulunmazsa ben de “vefa” yı bir türlü bulamam. Vefa, ne yazık ki zaman içinde en çok değer yitiren bir olgu ve algıdır.

Vefasız bir süreç, vefasız bir kuşak nitelemesi yapılıyor, toplum katmanlarında, katılmamak mümkün değil. Bunun en acı son örneğini can dostum, sınıf, mahalle, kader arkadaşım ve meslektaşım Haluk Tekmen’in ölümüyle bir kez daha tüm gerçekliğiyle yaşadım.

Başa dönersek;

Konya basınından bir yıldız daha kaydı;

Haluk Tekmen

Genç kuşaklar Haluk Tekmen’i bilmezler. Ama o, Konya basınının ana direklerinden biriydi. Ortaokul sıralarında Yeni Konya Gazetesinde başladığı mesleği uzun süre sürdürdü. Habercilik yaparken köşe yazarlığını da ihmal etmedi. Yeni Konya’da ortak mini fıkralar yazdık; imza olarak da soyadımızın son hecelerini kullandık; BÜL-TEK…

Konya’da yayınlanan Zaman, Akyokuş ve Mengene gazetelerinde yansız, korkusuz, yansız ve cesur gazetecilik yaparken henüz Lise öğrenicisiydik. Konya Basınının altın çağını yaşadığı o günlerin çok yönlü üslup sahibi usta kalemiydi sevgili Haluk Tekmen;

■ Şöhretin peşinden koşmaya tenezzül etmeyenleri şöhret kendisi takip eder.

Namık Ayas, Ramiz Arda, Sabit Günbay, M. Nedim Güntel, Feyzi Halıcı, Celaleddin Kişmir, Mehmet Önder, Suad Abanazır, Sofu Tuğrul, Edip Yılmaz, Ahmet Bahçıvan, Mustafa Naci ve Adil Gücüyener, Nadir Özcan, Hüsnü Çınar, Mustafa Ataman, Tacettin Öney, Sıdkı Uluata, Cahit Öztelli, Önal Vasıf, Ziya Tanrıkulu, Emin ve Hayrıi Ergene..Daha niceleri, altın çağın rahmete kavuşmuş usta gazeteci ve yöneticileri. Bu çağdan kalan kalanların sayısı parmakla gösterilecek kadar azaldı.

Haluk, daha sonra bankacılığı yeğledi, müdürlüğe kadar yükseldi.

Sevgili Haluk’la o kadar çok ortak alanlarımız var ki, yediğimiz içtiğimiz ayrı değildi. Aynı mahalledeydik babalarımız Konya Adliyesinde birlikte çalışıyorlardı. Konya Lisesinde sınıf arkadaşımdı.

Ne acıdır ki, usta kalem sevgili Haluk’un yaşama veda haberini, müdürlüğünü yaptığı bankanın Hürriyet Gazetesine verdiği mini “ölüm ilanı”ndan öğrendim, ölümünden bir tam hafta sonra. Maalesef tabutuna omuz veremediğim içim acımız katlanıyor.

Yeni Konya’da Haluk’un da alın teri ve göz nuru vardı, ancak bugün “ölüm haberi” bile yer almadı. Gazete birkaç kez el değiştirdi, koleksiyonlara bakma ve not düşme alışkanlığı yok, yeni sahipleri Haluk’u bilmeyebilirler. Bir sitemim de Gazeteciler Cemiyeti içindir; Cemiyetin kuruluş yıllarında gazeteci olan Haluk’un ve tüm gazetecilerin dökümü ve listesi olmalıdır. Konya Basın tarihine şöyle bir göz gezdirildiğinde Haluk Tekmen adı kaç yerde vardır. Basın mensupları arasında doğru dürüst bir iletişim olmadığı acı bir gerçektir. Sevgili Haluk’a rahmet dilerken, değerli ailesinin acısını paylaşıyoruz.

Sonuçta dönüp dolaşıp yine vefaya geliyoruz;

■ Vefa nedir bilir misin? Vefa arkanda bıraktığını giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletine bir dua sonrası verilen sözlere hayallere ihanet
katmamandır. Vefa ötelerin sonsuz mükâfatı karşısında cehennemi hafife almaman ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır.

BİR DAMLA;

■ Bir şeyi yerine getirmek, sözünde durmak, bağlılık gibi anlamlara gelen vefa, etik terim olarak, görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle ya da daha fazlasıyla karşılık verme demektir

Tasavvufta vefa, ezelde, bezm-i elestte Allah’a verilen söze, misaka bağlı kalmaktır. “Bana verdiğiniz sözde durunuz ki, size verdiğim sözde durayım”

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA BASININDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI: HALUK TEKMEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.