YAZARLAR

Konya’mız Hz. Mevlânâ’nın şehri. Hoşgörü şehri. Önceki dönemlerde merkezi hükümetlerin yatırımlardan pay almaya çalışma ancak yerel yönetim ile merkezi yönetim görüş ayrılığından dolayı yatırımların ihmal edildiği bir kutlu şehir.
Geçmiş Refah-Yol dönemindeki 11 aylık iktidar ile Konya Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediyeleri yatırım noktasında bir hayli imkanlar almışlardı. Özellikle hazine arazilerinin Belediyelere tahsisi noktasında Sayın Başkanımız Teoman Rıza Güneri beyefendinin katkıları ve destekleri yadsınamaz. Bürokratların imza atmaya dahi çekindikleri bir dönemde ben imza atarım demiş ve Belediyelerimizin önünü açmıştır.
2002 AK Parti iktidarı ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi Yerel Yönetimlerde de yeni bir sahife açılmış ve her şey eskisi gibi olmamıştır. 2004 yılı içerisinde yapılan seçimlerde Konyamıza Büyükşehir, Merkez İlçeleri ile ilçelerin büyük bir çoğunluğu AK Partili Belediyelere devredilmiştir. Merkezi hükümet ve Belediyelerin aynı parti ve düşüncede olmalarıyla birlikte yatırımlarda tabiri caizse akmaya başlamıştır.
2004 öncesi yapılan alt üst geçit ve kavşak sayısı 10’u bulmaz iken sayın Tahir Akyürek Başkanlığındaki yerel yönetimler döneminde 72’lere kadar çıkmıştır. Bu yatırımları ileride tekrar irdeleyebiliriz. Bu günkü konumuz hükümetimizin şu andaki yatırımları bilindiği gibi kabinedeki tüm Bakanlarımız Konya için imkanlar ölçüsünde gerekeni yapmaktadırlar.
Bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanımızın “İstanbul haricinde bir başka şehirde yaşasaydım Konya’yı seçerdim” söylemi de etkili olmaktadır. İl Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkanlarımız şehrimize hizmeti çekme adına uğraş veriyorlardır, buna hep beraber şahit oluyoruz.
Kabinede kendileriyle iftihar ettiğimiz iki Konyalı Bakanımız mevcut. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum beyefendiler çok eski dönemlerde bırakın hizmet almayı kahve içmeye dahi Bakanların yanına giremeyen Belediye Başkanları için bütün bakanlıkların kapıları sonuna kadar açıldı.
Sağlık Bakanımız bir taraftan Şehir Hastanesini bir an önce tamamlanması için uğraş verirken diğer taraftan Merkez ve diğer ilçelerdeki hastane ve diğer sağlık yatırımlarının takipçileri oluyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanımızda; Beyşehir göl havzasından tutun obruk gölü ve hanının restorasyon çalışmaları diğer bütün yatırımların birebir takipçisi konumunda Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkanlarını İl Başkanı nezaretinde toplayıp isteklerin tek tek alınması takdire şayan bir harekettir.
Sayın Bakanımız Karapınar’ın güneş tarlasından, Meram Belediyesinin iş makinesi ihtiyacı Ahırlı Belediyemizin konteynerli çöp kamyonu ihtiyacına kadar tek tek istekleri almış kendi Başkanlığı ile alakalı işlerin ikmali için derhal talimat vermiş, diğer Bakanlıkların yapacağı işlerle ilgilide takipçi konumunda olmuştur.
Konyamız bu çalışkan, fedakâr, vefakar Bakanlarının kıymetini bilmelidir. AK Partiye verilen destekte Büyükşehir ve ilçelerde rekor destek veren Konyamız yatırımlarda da bu yatırım rekoruna sahip olmalıdır. Yüksek hızlı tren, Eğiste Viyadüğü, Şehir Hastanesi, Duble Yollar, Güneş Enerjisi Tarlaları, Üniversiteler, Mavi Tünel vb. örnekler çoğaltılabilir.
Konyalı müteşekkirdir. Ancak Hz. Mevlana’nın önemli bir sözü;
“Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım.
Bugün yeni şeyler söylemek lazım.”
Sayın Bakanlarımızın da desteğini alarak belki ekonomik olarak bazı sıkıntıları yaşayacağımız bu dönemde Konya’mızın vermiş olduğu desteğin rekor hizmet olarak alması kaçınılmazdır. Yapılacak tek şey Sayın Bakanlarımızın Konya için duyduğu hizmet heyecanına ortak olmak. Hepsi bu…

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya ‘Bakan’larıyla güzel
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.