YAZARLAR

■ Kadınlar olmasa öksüz kalırdı eş’arım.

■ Kadın bir sanatkârdır, eserinin değeri yuvasında ölçülür.

***

Konya kadınları korumaya yönelik çalışmalarda kırık not aldık ve sınıfta kaldık.

Yasa gereği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kadınlara şiddet uygulayanlara yönelik evden uzaklaştırma, şiddet gören kişilere yaklaştırmama, bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması gibi önleyici önlemler alındı.

Konya bu bağlamda 2 bin 153 kararla, yurt ölçeğinde dördüncü sırada yer aldı.

Tüm illerde toplam 50 bin 182 önleyici önlem kararı verildi. En fazla 10 bin 856 kararla İstanbul birinci sırada alırken, bunu 6 bin 581 kararla Ankara, 6 bin 433 kararla İzmir, 2 bin 153 kararla Konya, bin 747 kararla Balıkesir ve bin 725 kararla Mersin izledi. Gelen başvuru üzerine bir kararın alındığı Bingöl listede son sırada yer alırken, şehri 4 kararla Yalova, 5’er kararla Ardahan, Ağrı ve Siirt izledi.

Dünyada 3 kadından 1’i yaşamı boyunca en az bir kez aile içi şiddete maruz kalıyor. G-20 üyesi Türkiye’de oran diğer gelişmiş devletlere oranla daha yüksek. Türkiye

genelinde kadınların neredeyse yarısı şiddete maruz kalıyor. Uzmanlara göre ülke genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı % 92’dir. Varoşlarda bu oran % 97’lere çıkıyor. Yaşadıkları fiziksel şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı ise % 48.5’dir. Herhangi bir sivil toplum örgütüne, polis, savcılık hiçbir kuruluşa başvurmayanların oranı ise % 92’ye kadar ulaşıyor.

Genel kanının aksine kırsal kesimde ve kentlerde kadına karşı şiddet oranı hemen hemen eşit düzeyde bulunuyor. Şiddetin en yoğun yaşandığı bölgeler ise Doğu ve İç Anadolu bölgeleridir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye genelinde şiddet mağduru kadınlar hakkında verilen koruma kararlarının il il listesini yayımladı. Buna göre son süreçte Türkiye genelinde 4 bin 634 kadın polis koruması altına alındı. 29 bin 624 kadın hakkında ise konukevlerine yerleştirilme ve kocalarının evden uzaklaştırılması gibi önleyici tedbir kararları çıkarıldı. Toplam 34 bin 258 kadın hakkında da şiddet gördüğü için koruyucu ya da önleyici önlem kararı alındı. Verilere göre küçük iller şiddetle mücadelede büyük kentleri geçti. Polis korumasına alınan kadın sayısı en yüksek olan şehir 989 ile Kayseri oldu. 974 kararla Adana iki, 572 kararla İzmir üçüncü sırada. Ankara’nın rakamı 8, İstanbul’unki ise 14. Siirt’te ise 8 ayda hakkında önleyici önlem kararı alınmış tek bir kadın yok. Hiçbir kadın hakkında koruma kararı alınmayan 16 il ise şunlar:

Adıyaman, Afyon, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Hakkâri, Kars, Kastamonu, Malatya, Mardin ve Yalova.

Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre, Türkiye’de kadın cinayetlerinde 2002’den 2009’a kadar % 1.400 oranında artış oldu. Aynı verilere göre 2002 yılında 66, 2003’te 83, 2004’te 164, 2005’te 317, 2006’da 663, 2007’de 1011, 2008’de 806, 2009’un ilk 7 ayında ise 953 kadın yaşamını yitirdi.

Gecikmiş olmasına karşın, Ülkemizde aile içi şiddete uğrayan kişilerin korunması için gerekli tedbirlerin alınmasını düzenleyen ‘Ailenin Korunmasına Dair Yasa, 1998’de yürürlüğe girdi. Buna da şükür diyor, söz konusu yasayı çağdaş uygarlık yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz.

İslâmiyet’in kadına verdiği değeri hiçbir din, hiçbir düşünce vermemiştir. Dinimize göre kadın evin sultanıdır. Bu böyle biline.

BİR DAMLA:

■ Kadının güzel bir şekilde kendisini kocasının hizmetine vermesi Allah yolunda cihat etmesi gibidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’NIN OLUMSUZ KARNESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.