YAZARLAR

Zaman zaman geçmişe gitmek, kişiye ayrı bir enerji veriyor. Bugünleri ve yarınları anlamak için geçmişi yaşamak gerek! Geçmiş; nostaljidir, kıssadır; geçmiş deneyimdir, mutluluktur ve başarıdır;

■ Geçmişi değiştiremezsin ama gelecek daha elinin içindedir.

Her canlı gibi, her mesleğin bir geçmişi vardır; bu bağlamda gazeteliğin de tarihi olacaktır, bu doğaldır.

Konya’nın basın tarihi, 1870 yılında yayınlanan Vilayet Gazetesi’yle başlıyor. Bunu şöyle okumak da olanaklıdır,
Konya’nın basın tarihi 141 yıl öncesine dayanıyor.

Konya’nın da bir Bab-ı Ali’si var mıydı?

Bab-ı Ali Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde sadrazamlık binasına, daha geniş anlamıyla da Osmanlı hükümetine verilen addır. Türkçe’de ‘Yüce Kapı’ anlamına gelen terim tercüme edilerek diğer dünya dillerine de girmiştir.
Babı-Ali’nin başka anlamı ülkemizde basın dünyasına verilen addır.

Babı- Ali, İstanbul basınına verilen bir betimleme olarak ünlendi. Cağaloğlu semti bu anlamda İstanbul’un Bab-ı Ali’siydi.

Diğer kentlerde de gazetelerin kümelendiği semtlere o kent’in “Babı-Alisi” denildi.

Ankara’nın Rüzgârlı Sokağı, İzmir’in de Gümrük semti gibi. Konya’nın Bab-ı Ali’si neresiydi?

Mevlana Caddesi ve çevresi!

Yeni Meram, Yeni Konya, Türkiye’de Yarın ,

Konya Postası, Sabah, Şehir Postası, Hamle, Işık, Çağrı, Anadolu, Akyokuş, Ekekon, Zaman, Selçuk. Söz konusu gazetelerden çoğu, yayınlarını sonlandırdı. Yeni Meram, Yeni Konya, Merhaba, Konya Postası kentin başka semtlerinde yayın yaşamlarını sürdürürken, sonradan basın kervanına yenileri de katıldı.

***
Geçmişe dönersek;

Konya’da Milli Mücadelenin yanında ve karşısında olan gazeteler vardı. Milli Mücadeleden yana tutum sergileyen iki anıt gazetemiz yer aldı;

Babalık ve Öğüt.

Öğüt Gazetesi’ni Abdülgani Ahmet Bey, 1918’de Afyon’da kurdu Yunanlıların İzmir’i işgal etmeleri üzerine Konya’ya taşınan Öğüt Gazetesi’nin bölgedeki etkinlikleri o denli etkili olmuştu, İtalyan Komutanı, General Milne’in emriyle 26 Ocak 1920 tarihinde kapatıldı. Halk, 28 Ocak 1920 günü büyük bir protesto mitingi düzenledi, onlarca kişinin katıldığı mitingde Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Sivaslı Ali Kemali, şöyle seslendi;

“Bugün, Öğüt’ü kapamışlarsa, yarın bir başka Öğüt çıkacak, bizi hakikat yolunda asla susturamayacaklardır!” Nitekim o gün “Öğüt”ün yerini “Nasihat” adlı gazete almıştı. Konya’da İtalyanların baskınlarıyla zorlanan Öğüt Gazetesi, 1921 Temmuzda Ankara’da Akşam Gazetesi olarak yayımlanmaya başladı.

Babalık, gazetesinin önemli bir ayrıcalığı vardı; O, Milli Mücadele ürünü değildi.

Atatürk’ün yanında yer alan Babalık, Milli Mücadele’den önce 2. Meşrutiyet’te 1910’da yayınlanmaya başladı; Kuva-yı Milliye’nin Konya’daki sözcülüğünü yaptı.

Sakarya Zaferi’nden, Büyük Taarruz’a dek geçen dönemde eğitim konusuna cesaretle eğilmiş, kadınlık davasına ısrarla parmak basarak, kız çocuklarının okutulmasını savunmuştur. Büyük Taarruz’un başladığı dönemde, Babalık, tüm gelişmeleri günde çift baskılı gazeteler ve eklerle halka duyurdu. Telgraf Haberleri adıyla parasız dağıtıldı; İsmet Paşa, gazete başyazarına çektiği telgrafta, şöyle diyordu;

“Babalık’ı Garp Cephesi’nin vefakâr bir arkadaşı olarak addediyoruz.”

Babalık, Yusuf Mazhar yönetiminden sonra eşi ve yeğeni tarafından 20 yıl daha yayını sürdü, eşinin ölümü ile kapandı.

Gazetelerimiz, Mevlana Caddesi’nden başka semtlere göç etti ama, Yeni Meram başta yayınlarını başarıyla devam ettiriyor; İyi ki onlar var.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’NIN BAB-I ALİ’Sİ NEREDE?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.