YAZARLAR

■ Bilgi kartopu gibi yuvarlandıkça büyür.

***

Duygu Asena’nın ses getiren “Kadının Adı Yok” adlı yapıtına vurgu yapıyorum;

Konya’da Kitabın Adı Yok!

Neden mi işte somut kanıtı;

Türkiye’de yıllık ortalama 2,1 milyon adet kitap satan idefix.com, son 12 aylık satışlarını değerlendirerek Türkiye’nin “Okuma Haritası”nı çıkardı.Buna göre, en çok kitap satın alan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Muğla, Balıkesir, Bursa, Antalya ve Eskişehir olurken, İstanbul’dan siparişi verilen kitaplar toplam satışların yüzde 38,93’ünü oluşturdu. Söz konusu kentler dışında kalanların oranının toplamda yüzde 26,55 olduğu belirlendi.
Kategori yönünden bakıldığında en çok okunanlar listesinde edebiyat türündeki kitaplar ilk sırada yer aldı. Listede edebiyatın ardından gelen türler ise periyodik yayınlar, roman ve kişisel gelişim olarak sıralandı.
Farklı ülkelerden de sipariş alan idefix.com, geçen 12 ayın verileriyle en çok satışın yapıldığı ülkeleri de belirledi. En çok Almanya ve KKTC’ye satışın yapıldığı listede, bu ülkeleri ABD, Hollanda ve Fransa izledi.
Geçen yıl e-kitaplar arasında en çok Canan Efendigil Karatay’ın yazdığı “Karatay Diyeti” satın alındı. Bu kitabı, Gülse Birsel’in “Yazlık” adlı kitabı ve

Isaacson’un Steve Jobs biyografisi izledi.
İdefix.com Genel Müdürü Mehmet İnhan, Türkiye’de online kitap satışlarının henüz yayıncılık pazarı içerisinde yüzde 3 gibi küçük bir paya sahip olduğunu belirterek, ABD’de bu oranın yüzde 10’lar seviyesinde bulunduğunu ifade etti.
Basılı Kitap satışı şehir oranları şöyle; İstanbul yüzde 38,93, Ankara 11,42, İzmir 7,57, Kocaeli 3,45, Muğla 2,61, Balıkesir 2,38, Bursa 1,94, Antalya 1,13, Eskişehir 1,06, Diğer yüzde 26,55.

***

Kitap okumayı sevmeyen bir toplumuz.

Okuma alışkanlığını özümseyemedik. Oysa İslam’ın ilk emri “oku”dur;

Oku, yaratan Rabb’inin adıyla ve Rabb’inin adına. İnsanı, rahim cidarına asılan aşılanmış yumurtacıktan yarattı. Oku, Rabb’in en büyük kerem sahibidir. O, insana kalemi kullanmayı öğretti; insana bilmediğini öğretti. Ama insan, şüphesiz isyankâr kesilir, kendisini müstağni görmekle.”

Ortada okunacak kitap yok iken ilk emrin ‘Oku!’ olarak inmesi çok anlamlıdır

Ünlü düşünür Dhammopa diyor ki;

Öğrenmeden yaşlanan insan, öküz gibidir. Yalnız gövdesi büyür.

■ Okumak ve öğrenmek akıntıya karşı yüzmek gibidir, ilerlemediğiniz takdirde gerilersiniz.

Neden okumuyoruz; iki ana neden var;

Birincisi; toplumdaki yozlaşmadır.

İkincisi, okumayı özendirmek için gerekli olanakların sağlanmamasıdır.

Ülke düzeyinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bin 432 halk kütüphanesinde 13 milyon kitap bulunmaktadır. Bu sayı, Uluslararası Kütüphaneciler Birlikleri ve Enstitüleri Federasyonu’nun belirlediği standartların çok altında kalmaktadır.

İFLA’ya göre, nüfusumuz dikkate alındığında bu sayı 100 dolayında olması ve kişi başına da 1,5 kitap düşmesi gerekir. Türkiye, AB ülkeleri arasında kitabı en az olanıdır. Kütüphane ve kitap sayısını artırmak için harekete geçmek zorundayız.

Konya’da kitabın adı yok, yurt ölçeğinde de okuma özürlüsü olduğumuz bir gerçek!

BİR DAMLA:

■ Bilgiyle dirilenler ölmez.

■ Bilgi aşağıdakileri yükseltir; bilgisizlik yukarıdakileri alçaltır.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’DA KİTABIN ADI YOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.