YAZARLAR

Kabiliyyet dâd-ı Hak’tır her kula olmaz nasîb

Sad-hezâr terbiyye etsen bî-edeb olmaz edîb.

– Yetenek bir Allah vergisidir, herkese aynı oranda nasip edilmemiştir. Edep de bir nasip işidir, edepsizi binlerce kez terbiye etsen, yine de edeplenmez.-

***

Konya’da kazan, İstanbul’da öde ya da Konya sahipsiz mi? Öncelikle yanıtlayayım;

Sahipsiz!

Yanıtımıza biraz daha boyut getirelim;

Konya, sahipsiz ve hem de çok yalnız. Bunu kanıtlayan o kadar çok olay var ki…

Kapımıza kadar gelen Konya Teknik Üniversitesi elimizden kayıp gitmedi mi? Biz ne yaptık, sorgulamadık bile. Bir iki cılız eleştiri o kadar. Var olan Üniversiteyi bölüp yeni Üniversite üretmek aldatmacadır. Ben beni bildiğimden bu yana “Hava Limanı” isteğimiz dikkate alındı mı? Hayır!

Konyaspor’un borç bataklığından çıkması için bir iki idealistten başka çırpınan var mı? Konya’dan kazananlar neredesiniz?

Konya üstüne oynanan oyunu Sevgili Kerem İşkan gazetesinde o şiirsi üslubuyla ortaya koyunca “alınız bir örnek daha!” dedim. İzniyle içeriğinin tümüne katıldığım eleştiri yüklü yazısından kimi alıntılar;

“ … MEDAŞ, özelleştirmede kendilerini satın alan Alarko ve diğer ortakların ticari faaliyetlerinin İstanbul’da olması nedeniyle, şirketin ticari faaliyetlerini İstanbul Beşiktaş Vergi Dairesi’ne kaydırdıklarını söylüyor.

Vergi dairelerinde illerden toplanan vergi gelirlerinin yasayla belirte kısmı büyükşehir belediyelerine aktarılıyor. MEDAŞın bu değişikliği nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de gelirlerinde düşüş olacak. Bu payı bundan böyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi alacak. Konya’da kazan, İstanbul’a öde. Sıkıntınızı Konya Büyükşehir Belediyesi çeksin, kaymağı İstanbul Büyükşehire elinle sür ver. Ayıp. Alarko ve ortaklarının Konya’ya bakışı, uygulama ile gözler önüne seriliverdi. Siyasal aktörler sessiz, Konya milliyetçileri nerede şimdi? Ya, her şeye reaksiyon göstererek, gazeteci ordularıyla dolaşan, Konya‘nın menfaatlerini savunduklarını söyleyen, Sivil Toplum örgütleri nerede? Bursa’da elektrik dağıtım şirketi aynı uyanıklığı yapınca, kamuoyu ayağa kalkmış. Sonuç ne mi olmuş? Dağıtım şirketi baskıya dayanamamış, tekrar Bursa Vergi dairelerine dönmek zorunda kalmış. Vergi Haftası’nda, tumturaklı mesaj yayınlayan Sayın Vali’den de, kamuoyu bir açıklama bekliyor.”

Nesnel içerikli yazıya okurları da yorum yaparak ilginç görüşler dile getiriyor.

Alarko’dan önce kasım kasım kasılan Konya’lı sanayicilere, daha doğrusu büyük atölye sahiplerine kızın.

Neden şaşırıyorsunuz ki? İstanbul’a belediye seçimleri için para lâzım. Konyalı nasıl olsa çantada keklik. Direği dikse gidip oyumuzu vereceğiz. Ama İstanbul’da rekabet var ve para çok lazım. Lafım meclisten dışarı atalarımız ne güzel söylemişler. “Eşek olursan semer vuran çok bulunur”.

Konyalıdan ve yöneticilerinden ne bekliyordunuz, bizler sadece seyrederiz, ayağa falan kalkmayız tepki vermeyiz. Bursa gibi, birilerinin de uyanacağını zannetmeyin. Bu iş böyle kalır. İki gün konuşulur sonra unutulur gider.

Nerede Ankara’daki Konya, Konya lobisi? Atı alanlar Üsküdar’ı geçiyor. Biz hala mışıl mışıl gafletin derin uykusundayız;

“Uyan ey gözlerim gafletten uyan!
Uyan uykusu çok gözlerim uyan
Azrail’in kastı canadır, inan.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan!
Uyan uykusu çok gözlerim uyan!”

BİR DAMLA:

Kör kader saikimiz oldukça, atlı girsek hana harlı çıkarız.
Bizde oldukça bu baht-ı na-saz.

Hızır ı görsek de zararlı çıkarız.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’DA KAZAN, İSTANBUL’DA ÖDE YA DA KONYA SAHİPSİZ Mİ?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.