YAZARLAR

■ Başarısızlık için kırk milyon neden vardır da bir tek özür yoktur.

***

Borsalar için “Kara Pazartesi” olur da Konyaspor için “Kara Cumartesi” olmaz mı?

İkisi de oldu, Ankara- Nobel Yayınları arasında yer alan Uluslararası İletişim adlı kitabımda da değindiğim gibi önce “Kara Pazartesi” nedir;

■ 19 Ekim 1987’de dünya borsalarının kısa bir zaman zarfında büyük değer kayıpları yaşaması sonucunda o güne Kara Pazartesi adı verilmiştir. Düşüş Hong Kong Borsası’nda başladı, zaman farklarıyla sırasıyla düşüşleri Avrupa borsaları ve ABD izledi. Gün sonunda Dow JonesBorsası 508 puanlık düşüşle %22.6 değer yitirdi. Ekim ayı sonunda Hong Kong borsası %45.8, Avusturalya’da %41.8, İspanya’da %31, Birleşik Krallık’ta %26.4, ABD’de %22.68, Kanada’da %22.5 değer kaybederken, Yeni Zelanda’da %60’lık düşüşün geri alınması yıllar aldı. Kara Pazartesi, bir günde borsaların tüm zamanların en çok değer yitirdiği gündür.

Dünya’nın Kara Pazartesisinden, Konya’nın Kara Cumartesisine dönersek, dilimin altındaki bakla şudur; Konyaspor, Play-off’da kendi evindeki ilk karşılaşmasında Kasımpaşa’ya gibi net bir skorla yenilince Süper Lig’e çıkma beklentisini bir başka bahara bırakmak zorunda kalmış gibiydi, hani ne diyordu şair;

Kış geldi firak açmadadır sinemde yara

Vuslat yine mi kaldı güzel başka bahara.

Konyaspor’un Kara Cumartesi yazısını geçen Pazar günü kaleme almış, Pazartesi günü yayına verecektim. Ancak, ne olur ne olmaz dedim çıkmadık can da umut var, dedim Çarşamba’yı beklemeyi yeğledim. Deniz belki yanar, Konyaspor, seyircisiniz Kasımpaşa’ya “üç çeker” beklentisine girdim. Kuşkusuz bu bir hayaldi, deniz yanmadı, biz Kasımpaşa’ya değil, Kasımpaşa bize çekerek umut penceresini tamamen kapattı. Üstelik karalar listesine bir de “ Kara Çarşamba” eklendi.

Konya Konyaspor’a sahip çıkmıyor Ankara’da

aynı tutum içindedir. Siyasal aktörlerden, iş dünyasından yerel yönetimlerden tık yok. Tık olmayınca para da yok, başarı da yok.

Önceki yönetimlerin özellikle yanlış transfer politikaları yüzünden güzide kulübümüz borç bataklığında yüzerken gelende giden de vurdu. Ligin başında “düşmeme “planları yaparken, Konya kökenli gençlerin arı duru mücadelesi yaşandı, önce ilk ikinin sınavına girdik, son haftalardaki talihsiz sonuçlarla kuşu elimizden kaçırdık, umudu Plaf Off’a taşıdık Takdir ettiğim Ahmet Şan ve ekibini, çiçeği burnunda genç futbolcularımızı içtenlikle kutluyorum. Konya ve Ankara sahip çıkmazsa, Ankara yan gelip yatarsa, borçları ödeyecek kaynaklar bulunmazsa, iş adamlarının pamuk elleri ceplerine gitmezse, yerel yönetimler bahaneler üretme yerine çözüm getirici kalıcı projeler ortaya koymazsa bizden ne köy ne de kasaba olur. Her yılı aynı hüsran, acı ve düş kırıklığı yaşar, “Dünya Kenti Konya” hayali masal olmaktan öteye gitmez. Artık dökme sularla değirmen döndürülemeyeceğini anlamalıyız.

Selçuk Üniversitesi Basketbol Takımı’na gelince, son dakika talihsizliğiyle bu yıl da Beko Basketbol Ligi’ne çıkma fırsatını kaçırdı, böylece Konya coğrafyasında iki kez “Kara Cumartesi” yaşanmasına olanak oluşturuldu;

Dakika;1, Gol; 2

Bu gerçeğin annesi de, minnası da hiç yok!

Konya’ya gerçekten yazık oluyor, bir ilçe takımı Akhisarspor’a bakıp ders alalım, ders!

Ciner gibi bir iş adamı çıkıp Kasımpaşa’yı alması gibi, Konya’dan da bir kurtarıcının çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok. Buna en yakın ad Sayın Recep Konuk’tur. Konyaspor ile Torku Şekerspor’u birleştirip Konya’yı güçlü bir biçimde temsil edecek, yeni bir takım oluşturmak. Başka çare varsa, lütfen söyleyiniz ya da yazınız!

Olan oldu, “ah ve vah’ın” artık bir kıymeti harbiyesi de yok! Konyaspor’a sahip çıkacak gücümüz bitmişse şu ya da bu imiş, geçiniz efendim, geçiniz. Hepsi hikaye, hepsi masal!

BİR DAMLA

■ Rakibin daha büyük, daha hızlı, daha güçlü ise, sen de daha zorlu, daha uzun, daha akıllı çalış!

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’DA KARA CUMARTESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.