Torku Jelifest

Konut satışları artıyor!

  • Giriş Tarihi: 18.02.2020 17:03
  • Güncelleme Tarihi: 17:03
Konut satışları artıyor!

Gayrimenkul alım ve satımları ile ilgili olarak gazetemize özel açıklamalar da bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, girdi maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen konut fiyatlarında artış olmadığını ve tam yatırım zamanı olduğunu dile getirdi

Mutlu Akü

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde 2020 yılı Ocak ayı Konut Satışı İstatistikleri açıklanmıştı. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,8 artış gösterdi. Bu kapsamda emlak ve konut piyasası ile ilgili gazetemize özel değerlendirmelerde bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen konut fiyatlarının artmadığını dile getirerek, “TÜİK’in vermiş olduğu verilere göre bakacak olursak konut alım satımında hareketlilik görünüyor ama eskilere oranlara satışlarımız durağan geçiyor. Konut kredi faizleri şuan için düştü. Eğer vatandaşlarımız yatırım yapacak veya ev alacak ise tam zamanı. Karatay, Meram ve Selçuklu olmak üzere 3 ilçemizde de satılık veya kiralık ev bulma noktasında herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

“KONUT SATIŞLARI BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 42,8 ARTTI”

Geçtiğimiz günlerde TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,8 artarken, bir önceki aya göre yüzde 48,4 oranında azalarak 2 bin 616 adet oldu. Konya ili 2 bin 616 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından yüzde 2,3 pay alarak 9’uncu sırada yer aldı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artarak 113 bin 615 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 251 konut satışı ve yüzde 18,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 bin 989 konut satışı ve yüzde 10,6 pay ile Ankara, 7 bin 212 konut satışı ve yüzde 6,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Hakkari, 11 konut ile Ardahan ve 38 konut ile Bayburt oldu.

“İNŞAAT GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSELDİ AMA KONUT FİYATLARI YÜKSELMEDİ”

Kredi faizlerinin düşmesinden dolayı ve genel piyasanın durağanlığından dolayı ev almanın tam zamanı olduğunun altını çizen Başkan Altınay, “TÜİK’in vermiş olduğu verilere göre bakacak olursak konut alım satımında hareketlilik görünüyor ama eskilere oranlara satışlarımız durağan geçiyor. Geçen sene ortalamasına göre konut alım ve satımlarında artış var. Konut kredi faizleri şuan için düştü. Eğer vatandaşlarımız yatırım yapacak veya ev alacak ise tam zamanı. Konya Emlakçılar Odası olarak biz vatandaşlarımıza yatırım yapmalarını tavsiye ederiz. Hem kredi faizleri düşük hem de piyasanın durağanlığından dolayı kendi bütçenize uygun konut alabilirsiniz. Bunun yanı sıra inşaat girdi maliyetlerinin artmasına rağmen konut fiyatlarında çok bir afaki yükselme olmadı” diye konuştu.
“MERKEZ İLÇELERİMİZDE KİRALIK VEYA SATILIK EV STOKLARIMIZ MEVCUT”

Konya merkez ve ilçelerde herhangi bir kiralık veya satılık ev stoklarında sorun olmadığını dile getiren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, sözlerine şu şekilde devam etti; “Karatay, Meram ve Selçuklu olmak üzere 3 ilçemizde de satılık veya kiralık ev bulma noktasında herhangi bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımız istediği bölgeden bütçesine uygun bir şekilde ev bulabilirler. Kiralık ve satılık ev stokumuz şuanda mevcut. Konya genelinde ev kiralamak ve satın almak isteyen vatandaşlarımız rahatlıkla evleri kiralayabilir veya satın alabilir.”

“ARTIK HERKES EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK”

Emlakçılık yapacak olanlar oda kaydı, vergi mükellefiyeti ve taşınmaz belgesi zorunluluğu getirildiğine dikkat çeken Başkan Altınay, vatandaşların Oda üyelerinden alışveriş yapması gerektiğinin de altını çizerek sözlerine şu şekilde devam etti; “Vatandaşlarımız ev alırken veya kiralarken mağduriyet yaşamamaları için Konya Ticaret Odası veya Emlakçılar Odası üyelerini tercih etsinler. Yasa da zaten çıktı. Yönetmelik gereği oda kaydı ve vergi mükellefiyeti olmayan hiçbir kimse emlakçılık yapamayacak. Oda kaydı, vergi mükellefiyeti ve taşınmaz yetki belgesi alma zorunluluğu var. Eğer bunlar olmadığı takdirde büyük yaptırımları var. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz ayakçı veya kaçakçı işlem yapanlar zaten temizlendi ama vatandaşlarımız yine de dikkat etsinler. “
Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Konut satışları artıyor!
HABER YORUMLARI