kapat
Ruşeym Torku

Konuk Afrika’dan Umutlu Döndü

  • Giriş Tarihi: 7.06.2013 16:30
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Konuk Afrika’dan Umutlu Döndü

Başbakan Erdoğan’ın Fas, Cezayir ve Tunus’a yaptığı gezilere eşlik eden işadamları arasında yer alan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, yatırımları konusunda önemli görüşmeler yaptıklarını söyledi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın Fas, Cezayir ve Tunus’u kapsayan Kuzey Afrika ziyaretine katılan ve bu ülkelerdeki işadamları ile yatırımcıların yanı sıra bölgede etkin bir iş hacmi ve potansiyeline sahip Türk işadamları ve firmaları ile görüşmeler gerçekleştiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Fas, Cezayir ve Tunus ile ortak hatıralara sahip olduğumuzu, bölgedeki üç ülkenin de Türkiye ile ticareti ve işbirliğini arttırmaya son derece arzulu olduğunu vurguladı.

“ÖNEMLİ TEMASLAR KURDUK”

Ülkemizin ihtiyacı olan bazı alanlarda doğal kaynaklardaki zenginlikleri itibarıyla ortak yatırıma müsait olduğunu belirten Konuk, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Türkiye geleceğe çok daha umutlu bakabilir. Biz bu seyahatte onu gördük. Bu çerçevede Konya Şeker olarak biz bu seyahatte neticelerini kısa sürede alacağımız temaslar kurduk. Öncelikle bu bölgede zaten düzenli olarak ihracatımız olan Cezayir’e hem ihracat kalemlerimizin hem de hacmimizin arttırılması için görüşmeler yaptık. Birçok firma için büyük ancak bizim için yetersiz olan Fas’a ihracatımızın arzu ettiğimiz seviyeye çıkarılmasını sağlayacak irtibatları kurduk. Bugüne kadar bu bölgede giremediğimiz Tunus pazarının kapılarının açılmasını sağlayacak bağlantıları kurma fırsatı bulduk. Her üç ülkede de helal sertifikalı üretim yapacak olan Et-Süt Entegre Tesisimizin üreteceği ürünler için şimdiden ön görüşmeler gerçekleştirdik. Bölge ülkelerinin yer altı zenginliklerini değerlendirerek, ülkemizin tarım sektörünün önemli ihtiyaçlarından biri olan kimyasal gübre üretimi konusunda ilk görüşmeleri yaptık, işbirliği niyetimizi ilettik, konuyu gündemlerine taşıdık, eğer olumlu yaklaşırlarsa daha ileri aşamaları konuşmaya başlayabileceğiz” dedi.

“BAKANLARDAN BÜYÜK DESTEK”

Ziyarette yatırımcılarla görüşmelerde, Başbakan’a eşlik eden bakanların büyük desteklerini gördüklerini belirten Recep Konuk, “Sayın Başbakanımıza seyahatinde eşlik eden Sayın Bakanlarımız, sektörel görüşmelerde, yatırımcılarla görüşmelerimizde bire bir destek oldular, her ayrıntı ile her detay ile ilgilendiler, çözüm ve işbirliği ortamının oluşması için siyasi ağırlıklarını kullandılar. Bu çerçevede Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na hem ihracat imkânlarını değerlendirebilmemiz hem de ortak yatırımlar konusunda gösterdiği gayret, görüşmelerde tıkandığımız noktalarda siyasi ağırlığını kullanarak araladığı müzakere kapıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Aynı şekilde, Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan doğru muhatapları bulmamız için yardımcı oldu. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker’, gıda ürünleri ihracatı için el sıkışabileceğimiz noktaya ulaşmamız için gayret gösterdi. Muhataplarımızla yürüttüğümüz müzakerelerde Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın, Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ’ın birebir destekleri ticari görüşmelerin sonuçlarının hızlı alınmasını sağladı. Sayın Başbakanımız da günlük olarak biz işadamlarından kaydettiğimiz ilerlemenin bilgilerini istedi ve sıkıntılı ilerleyen süreçlerin ülkemiz lehine aşılmasını sağladı. Bu destek işadamlarımızın ticaret hacmimizi, işbirliğini genişletecek somut adımlar atabilmelerine vesile oldu. İnşallah son derece verimli geçen bu ziyaretin dış ticaretimiz ve yatırımlar açısından neticelerini hem Konya Şeker olarak hem de ülke ekonomisi olarak kısa süre sonra almaya başlarız” şeklinde konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Konuk Afrika’dan Umutlu Döndü
HABER YORUMLARI