kapat
Ruşeym Torku

Koleksiyonunda ANKA ve ATAK Bile Var

  • Giriş Tarihi: 27.07.2013 17:10
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Koleksiyonunda ANKA ve ATAK Bile Var

Konya’da çiftçi Mustafa Yaman, ahşaptan yaptığı 75 oyuncak uçak ve helikopterden koleksiyon oluşturdu. Modeller arasında Türk insansız hava aracı ANKA ve yüksek manevra özelliğiyle bilinen yerli helikopter ATAK da yer alıyor.

KONYA’da çiftçilikle geçimini sağlayan Mustafa Yaman, çocuğuna oyuncak yaparak başladığı model uçak tutkusuyla ahşaptan 75 oyuncak uçak ve helikopterden koleksiyon oluşturdu.

OĞLU OYUNCAK İSTEYİNCE

Merkez Meram ilçesinde yaşayan Mustafa Yaman , oğlu İbrahim’in kendisinden oyuncak almasını istemesi üzerine, evinin atölyesinde model uçak yapmaya karar verdi. Uçak modellerini ahşap malzemelerden el işçiliğiyle ortaya çıkaran Yaman, bunu zamanla hobi haline getirdi. Çevresindekilerden aldığı destekle farklı ve özgün tasarımlar ortaya koyan Yaman, 4 yıl boyunca 65 uçak, 8 helikopter, birer de gemi ve uzay aracı maketi yaptı. Yaman, yaptığı açıklamada, maket oyuncakları, dergi ve internetten gördüğü uçaklardan esinlenerek yaptığını söyledi. Havacılığa ilgisi olduğunu dile getiren Yaman, “Oğlum benden oyuncak istedi. Ona bir tane el işçiliğiyle ahşaptan oyuncak uçak yaptım. Bu, hem onun hem de benim çok hoşuma gitti. Bir daha yapayım derken farklı modeller çıktı. 65 uçak ve helikopter yaptık” dedi.

UÇAK YAPARKEN SADECE

TORNAVİDA KULLANMIŞ

Oyuncak uçakları evinin tavanına asarak sergilediğini ifade eden Yaman, çevresinden gördüğü ilgiden memnun olduğunu anlattı. Uçakları yaparken tornavida dışında hiçbir alet kullanmadığını belirten Yaman, çocuğunun mutlu olması için başladığı uçak koleksiyonuna yeni modeller eklemeye devam ettiğini söyledi. Yaman, yaptığı oyuncakların organik olarak nitelendirilebileceğini, çocukların sağlığı için bunun önemli olduğunu vurgulayarak, “Oyuncak arabaların motorlarından, eski, hurdaya ayrılmış yazıcı ve tarayıcı makinelerin parçalarından pervaneli ve kanatlı uçaklar yaptım. Bunlar uçurmak için değil, görsel amaçlı ürünler. Uçması için hafif olması gerekiyor malzemenin. Bunun yanında güçlü bir motorla desteklenmesi lazım. Bunları yapacak imkanım yok. Oyuncakları değerlendirmek istiyorum. Üniversitede okuyan çocuklarım var. Bunları ekonomik olarak değerlendirebilirsem aileme, çocuklarıma büyük yararı olur. Yaptığım ürünler başka platformlarda sergilenebilir” ifadelerini kullandı.

KOLEKSİYONDA ANKA VE ATAK DA YER ALIYOR

Yerli sanayi ürünü insansız hava aracı ANKA ve ATAK helikopterinin de koleksiyonunda yer aldığını ifade eden Yaman, “İnsansız hava araçlarından ilham aldım. Bu da benim insansız hava aracım. Maketini yapmaya başladığımda yerli üretim olan ATAK helikopteri proje aşamasındaydı. ANKA ve ATAK’ı gazetelerde, televizyonlarda gördüm. Modelini oradan ilham aldım. Tam benzetemedim ama anımsattım. Elimizdeki malzemeye göre benzerini çıkardım” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Koleksiyonunda ANKA ve ATAK Bile Var
HABER YORUMLARI