Torku Jelifest

Kocaeli Valisi Güzeloğlu, balık halinde mezatı başlattı

  • Giriş Tarihi: 7.04.2015 11:47
  • Güncelleme Tarihi: 11:47
Kocaeli Valisi Güzeloğlu, balık halinde mezatı başlattı

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye’nin en önemli balık satış merkezlerinden biri olan Karamürsel ilçesindeki Ereğli Balık Hali’nde mezatı başlattı.

Alandaki mezatı izleyip, incelemelerde bulunan Güzeloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, halde İzmir’den Karadeniz’e kadar balıkçı ürünlerinin satışa sunulduğunu belirtti.

“Ereğli Balık Hali, Türkiye’deki 13 halin en önemlilerinden biri” diyen Vali Güzeloğlu, 10 dönümlük alanda bulunan halin 85 ton depolama kapasitesi bulunduğunu söyledi.

Vali Güzeloğlu, su ürünlerinin yetiştirilip değerlendirilmesinin ülke için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, bu konuda önemli bir merkez. Kocaeli genelinde 2 tane su ürünleri işleme fabrikamız var. Talep her geçen gün artıyor. Sezonu 15 Nisan’da kapatacağız. Bereketli bir sezon olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bereketi artarak gelen bir sezon yaşarız. Tüm vatandaşlarımızı su ürünleri tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Balığı seviyorum, ayırt etmeden tüketiyorum” şeklinde konuştu.

“Ufak balıkların yağ ve un yapılması balıkçımızın geleceğini yok ediyor”

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Denetçisi Şükrü İlikhan da sezonun güzel geçtiğini dile getirerek, bunda vatandaşlar ile balıkçıların duyarlılığının da etkisinin olduğunu kaydetti.

Koruyucu balıkçılık konusunda hükümetin aldığı tedbirlerin kendilerini memnun ettiğini belirten İlikhan, koruma alanlarının oluşturulmasının balıkçının geleceği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Balıkçıların için güzel günler beklediklerini dile getiren İlikhan, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde genel müdürlük kuruldu. Bunun yanında 43 ilde su ürünleri şubeleri kuruldu. Bunlar yılların eksikliğiydi. Bizim bin 380 sayılı su ürünleri kanunumuz Başbakanlık’ta bekliyor, umarım bir an önce çıkar da denizlere düzen gelir. Kaçak avcılık balıkçımızı rahatsız ediyor. Marmara Denizi’nde trol avcılık yasak olmasına rağmen balıkçımıza zarar veriyor. Bunun için de devletimiz bazı tedbirleri alıyor” ifadesini kullandı.

İlikhan, Türkiye su ürünleri rezervlerinin 1 milyon ton olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Bunun 350-400 bin tonunu kullanıyoruz. Bunun yanında küçük balıkların, balık unu ve yağında kullanılması balıkçımızın geleceğini tehlikeye sokuyor. Bilhassa Abhazya ve Gürcistan’da bu durumun yasaklanması lazım. Ufak balıkların yağ ve un yapılması balıkçımızın geleceğini yok ediyor. Oralarda hamsi balığını un ve yağ yapıyorlar. Bu da ülkemize gelecek balıkların yok edilmesi demek. 1 milyon ton rezervi olan ülkemizin 350-400 bin tona düşmesi tehlikedir. Bu konuda kayıplarımız var. Devletimizin bu konuda tedbir almasını istiyoruz.”> Yeni Meram >Türkiye > Kocaeli Valisi Güzeloğlu, balık halinde mezatı başlattı
HABER YORUMLARI