YAZARLAR

Koalisyon Çeşitlemeleri - Rıdvan Bülbül - Yeni Meram Gazetesi

 

■ Asla bir salakla tartışmayın çünkü dışarıdan bakanlar hanginizin salak olduğunu anlayamaz.(Dylan)

***

Siyasal Partiler “laf olsun” diye kurulmaz. Siyaset biliminin dibacesinde yazar;

   “Her siyasal parti iktidar olmak ister!”   

 Bilim, böyle dese de kimi ünlülerin de yer partilerin sağladığı oylar kara mizah gibi;
    Doğu Perinçek’in Vatan Partisi 161.000 oy, Emine Ülker Tarhan’ın Anadolu Partisi 27.631 bin oy, DSP 88.000 oy, Yurt Partisi 9.250 oy, DYP 28.776 oy. Bunların arasında Genel Başkanlığı’nı 1971 doğumlu Ahmet Eyüp Özgüç’ün yaptığı Türk Partisi var. Gazetelerin  yazdığına göre bu parti Vatan Partisi’nin yarısı kadar, DSP’yle ise hemen hemen eşit, 72.581 oy aldı. Genel Başkan Eyüp Özgüç’ün kim mi;
2012 yılında bir teknede spiker eşi Serra Karaçam’ı dövdüğü gerekçesiyle  Başbakanlık

Başmüfettişliği’nden uzaklaştırılmış bir isim.

***

  Koalisyon Bulmacası; 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yozgat Milletvekili Durmaz, ülkede birilerinin kriz çıkarmasına izin vermeyeceklerini  “Hükümet sorumluluğunu üstlenebileceklerini ancak HDP’nin içerisinde olduğu yapıya içerden dışardan destek vermeyeceklerini” söyledi Seçim sonuçlarını değerlendiren Durmaz, öncelikli olarak, Oslo’dan bu tarafa paydaş olan partilerin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti. Durmaz, “Türkiye’de ortaya çıkan tablo çok açık ve net bir şekilde hiçbir partiye tek başına iktidar olma imkanı vermemiştir. Bu tablodan bir koalisyon çıkacağı herkesin malumudur. Ancak MHP olarak biz sayın genel başkanımızın ilk gün yapmış olduğu açıklamanın arkasında sonuna kadar duruyoruz. Diyoruz ki öncelikli olarak, çözümde ortaklaşan, çözümde paydaş olan diğer partilerin, yani Oslo’dan bu taraf, 1 Ağustos 2009 da Polis Akademisi’nde başlattıkları, adına çözüm, açılım dedikleri projenin paydaşı olan partiler var. Bunu sürdürme konusundaki kararlılığını beyan eden partiler var. Bunların bir araya gelmesi lazım. Bunların öncelikli olarak, bu çözümden bu açılımdan neyi kast ettiklerini, bu iktidar imkânıyla çok açık şekilde realize etmeleri gerekiyor” dedi. MHP olarak kırmızı çizgileri ve şartları olduğunu belirten Sadir Durmaz, “Türk milletinin kırmızı çizgilerini aşındıranlar gibi bizim kırmızı çizgilerimizden geri adım atmamızı bekliyorlarsa, sükut-u hayale uğrarlar. Bizim çizgilerimiz, çözüm süreci rafa kalkacak, Cumhurbaşkanı Anayasal sınırlarına çekilecek ve 17- 25 Aralık dahil bundan önce ne kadar yolsuzluk olayı varsa hepsinin sorumlularına gidilecek hepsinin üzeri açılacak ve hepsiyle ilgili kovuşturmalar, soruşturmalar yeni baştan ele alınacak. Bizim söylediğimiz budur. Bu şartları kabul ediyorlarsa, biz elbette, bu ülkede birilerinin buradan bir kriz çıkartmasına müsaade etmeyiz. Hükümet etme sorumluluğunu sonuna kadar üstleniriz. HDP’nin içerisinde olduğu hiçbir yapıya bizim içerden dışardan destek vermemiz söz konusu değildir. HDP ile hiçbir şartta bir araya gelmemiz de söz konusu değildir” diye konuştu.

***

   İngiliz Economist’ten ilginç bir yaklaşım.

   İngiliz Economist dergisi bir başyazısında, Erdoğan’a vurgu yaparken gündeme Abdullah Gül’ü getiriyor;  “Muhalefetin etkisizliğinden Türkiye’de değişim büyük bir olasılıkla AKP içinden gelecek gibi görünüyor. AKP’nin önde gelen kişilerinden – Cumhurbaşkanı’nın selefi Abdullah Gül de var-  Erdoğan’ın tarzını ve otoriter çizgisini sevmediklerini net bir şekilde dile getiriyorlar. AK Parti’nin kurucularından biri, eski başbakan Gül- Erdoğan’ın karşısında duracak itibara sahiptir ve yeniden mükemmel bir başbakan adayı olabilir.”

***

Geçmiş zaman olur ki;  

■  Erbakan’ın DYP ile koalisyon kurması gündeme gelince kimi yakınları uyarırlar;

   – DYP’liler etmedik hakaretler bırakmadı. Bunları unutup nasıl koalisyon yapacaksınız?

   Erbakan Hocanın yanıtı kıssa doludur;   

  “Devletin ve milletin âli menfaatleri söz konusu olduğunda biraz unutkanlık iyidir!”

  İşte Devlet adamlığı budur! 

> Yeni Meram >Yazarlar > Koalisyon Çeşitlemeleri
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.