Torku Jelifest

KMÜ’de “Edebiyat ve İlim” konferansı

  • Giriş Tarihi: 15.12.2015 18:59
  • Güncelleme Tarihi: 18:59
KMÜ’de “Edebiyat ve İlim” konferansı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafından ‘Edebiyat ve İlim’ konulu konferans düzenlendi.

Mehmetbey salonunda düzenlenen konferansın açılışında konuşan KMÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Çalış, bizim medeniyetimizde edebiyatı ayrı; fıkıh, tefsir, kelam ve felsefeyi ayrı olarak deği,l yekpare bir bütün halinde ele almak gerektiğini söyledi.

Edebiyatımızın zarafeti ile fıkıh, hadis ve tefsirin evrensel nitelikteki ilkelerini bütünleştiren, hikmetli bir üsluba ihtiyacımız olduğunu ifade eden Çalış, “Bugün burada bunun bir örneğini dinleyeceğiz. Katılımınızdan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşması Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli de ilmi bizzat tecrübeye dönüştürmek için edebi ve ilmi bilginin her ikisine de sahip olmak ve kişinin bu iki bilgiyi kendisi ile bütünleştirmesi gerektiğini belirtti.

Taklitçilikle yeni bir ilim ortaya koyulamayacağını belirten Kemikli, şunları kaydetti:

“Özgün olmanın yolu vuslattan geçer. Bunu başarabildiğiniz zaman ortaya çıkan eser yıllarca okunur ve hatırlanır. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor ki geleceğe ulaşabilelim. Edebiyat ve ilim asla birbirinden bağımsız olarak düşünülemez. Tanzimat Dönemi’nden bu yana toplum olarak bir zihin parçalanması yaşanıyor. Bu dönemden sonra yeni edebiyat arayışları bizim kendi edebiyatımızı ötekileştirmeye başladı. Cumhuriyet Dönemi’nden sonra ise genelde sanat ve edebiyatla belli bir kesim uğraşır gibi yanlış bir algı oluşturuldu. Bunun yanı sıra ulemanın itibar kaybetmesi ve batı edebiyatının etkisinde kalışımız bizi sanat ve edebiyattan uzak bir noktaya getirdi. Üniversitelerimizde sanattan, şiirden uzak ilim adamları yetişiyor. Bizim sanatı ve şiiri bilen öğrenciler yetiştirmek için ortam oluşturmamız gerekiyor.”

Kemikli konuşmasının son bölümünde öğrencilere seslenerek, “İlim talibi olan genç arkadaşlarım sanattan ve edebiyattan kopuk bir ilim hayatı düşünmeyin. Üniversitede bulunduğunuz dönemde şehrinizi ve onun yetiştirdiği değerleri iyi bilin. Yunus Emre ile Mevlana’yı bilip yetişen insan topluma faydalı bir insan olur. Aşkla çalışalım ve aşkla uğraşalım” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Kemikli’ye konfransın sonunda KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen tarafından plaket takdim edildi.> Yeni Meram >Türkiye > KMÜ’de “Edebiyat ve İlim” konferansı
HABER YORUMLARI