Ruşeym Torku

Klimalar Bilinçli Kullanılmıyor

  • Giriş Tarihi: 16.07.2013 17:07
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Klimalar Bilinçli Kullanılmıyor

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu, klimaların bilinçli ve doğru kullanılmadığını söyledi.

Kalyoncu, “Yaz aylarının sıcakları başladı. Doğal olarak sıcaklardan kurtulmak ve serinlemek isteyen kişiler klimaya yöneliyor. Artık teknolojinin de çok gelişmiş olduğu dünyamızda klima lüks olmaktan çıkmaya başladı ve çok sayıda firma klima isteyen müşterilerine daha iyi hizmet vermek için servis ve satış ağını genişletti.

Klimaların kullanılmaya başladığı şu günlerde kullanıcıların uyması gereken kuralları hatırlatmakta zannederim fayda vardır. Klima cihazlarının montajı yetkili servislere veya usta tesisatçılara yaptırılmalı ve montaj sırasında garanti şartlarına uyulmalıdır. Klimaların veriminin ve ömrünün artması için periyodik bakım ve kontroller yaptırılmalıdır. Pencere tipi, split ve portatif klima gibi küçük cihazlarda kullanılan hava temizleme filtreleri belli aralıklarla temizlenmelidir. Klima kullanımında ürünün kullanım kılavuzları ve satıcı firmanın tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Klima amaç dışı kullanılmamalıdır. Şartlara ve sağlık koşullarına uygun olacak şekilde ayarlanmalı veya ayarlatılmalıdır. Yazın iç sıcaklığın dış sıcaklıktan 7-8 0C düşük olması yeterli konforu sağlayacaktır. Gerek iç, gerekse dış tarafta hava giriş ve çıkışlarına akışı engelleyecek herhangi bir cisim konulmamalıdır” dedi.

Klimaların doğru ve bilinçli kullanımın son derece önemli olduğunu hatırlatan Kalyoncu, “Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler ile çocuk ve yaşlılar klima kullanımına çok dikkat etmelidir. Klimaların yanlış kullanımı sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihabı, beyin iltihabı ve akciğer problemlerine yol açabilmektedir. Orta kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerde yüz felci, işitme sorunları da gelişebilir. Klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları alerjik zatüreye ve Legionella Pnömonisi denilen bir zatüre tipine neden olabilirler, bu yüzden klimaların temizliği de son derece önemlidir” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Klimalar Bilinçli Kullanılmıyor
HABER YORUMLARI