Torku Jelifest

KKTC Erdoğan İlişkileri Geriliyor Mu?

  • Giriş Tarihi: 28.04.2015 1:47
  • Güncelleme Tarihi: 1:47
KKTC Erdoğan İlişkileri Geriliyor Mu?

Kuveyt'e hareketinden önce gazetecilerin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kuveyt’e hareketinden önce gazetecilerin soruları yanıtlayan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin dün seçilen cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ana- yavru vatan değil ‘iki kardeş ülke’ açıklamasına şu sözlerle yanıt verdi:

1 milyon dolar ödenek çıkarılmıştır. Ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir.

” Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir. Türkiye KKTC’yi neden sahipleniyor bunu bir  sebebi var.  Burada 2 kardeş ülkeyiz dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Türkiye Kuzey Kıbrıs için  bedel ödemiştir. Biz şehitler vermişiz. Ve bedel ödemeye devam ediyoruz. Kardeş olarak çalışmanın bile bir şartı vardır. En son KKTC için 1 milyon dolar ödenek çıkarılmıştır bu bile bir şeydir.

KKTC’ nin uluslararası alanda kavgasını veren kim? Acaba sayın Akıncı tek başına bu kavgayı verebilir mi? Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı yavru vatandır ve bu hep böyle kalacaktır.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘dan gelen bu sözlere anında yanıt verdi. Akıncı, şunları söyledi:

Ben ne söylüyorsam o söylediklerimin arkasındayım.

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığımın ilk gününde, böyle bir tartışmanın içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemem. Neden rahatsız olunuyor iki kardeş ilişkisinden? Onu anlamakta zorlandım bir an için. Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? Ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?

Ben ne söylüyorsam o söylediklerimin arkasındayım. Ben sadece kulaklarımla duymuyorum, vicdanımla da hissediyorum, yüreğimle de söylüyorum, beynimle de söylüyorum. Türkiye’nin Kıbrıs’ta hem garantör olarak, hem de yakın ilişki içinde olmasını bilen birisi var.  Ben bunun aslında Türkiye’nin de yararına olduğunu ısrarla söylüyorum. Kıbrıs Türk toplumunu, sürekli olarak bir yavru olarak görmenin doğru bir siyaset olmadığı kanaatindeyim ‘Anavatan’, ‘yavru vatan’ söylemi yüreklerde olması gereken söylemdir. Ama iki eşit ilişki, ilişkiler küçüklükle büyüklükle ölçülmez. Bir devletimiz var, bir varlığız biz burada.

Burada bir devlet var. Bu devleti Türkiye de tanıyor. Güney ile ilgili ilişkilerde 10 yıl önce evet hayır dediler. Annan planı fırsatı yitirildi. Ama günün sonunda yeni bir dönem başlıyor. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız. Yeni bir dönem başlıyor, Rumlara da bu fırsatı vermemiz lazım. Onlar da hatalarını gözden geçirsinler.”

Ankara ‘yı ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?

”Cumhurbaşkanı ile konuşacağım şimdi. Ona da duygularımı ileteceğim. Gereksiz hassasiyetlere gerek yok. Türkiye ile sağlıklı şekilde yürüyeceğiz.”

 

Eser Karataş> Yeni Meram >Güncel > KKTC Erdoğan İlişkileri Geriliyor Mu?
HABER YORUMLARI