Torku Jelifest

KKTC Başbakanı Kalyoncu: Türkiye bu suyu isterse verir

  • Giriş Tarihi: 3.03.2016 18:17
  • Güncelleme Tarihi: 18:17
KKTC Başbakanı Kalyoncu: Türkiye bu suyu isterse verir

KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi'ne" ilişkin "Türkiye bu suyu isterse verir. Bunu herkesin bilmesi gerekir" dedi.

KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, “Türkiye’den KKTC’ye Su Temini Projesi’ne” ilişkin “Türkiye bu suyu isterse verir. Bunu herkesin bilmesi gerekir” dedi.

Başbakan Kalyoncu, KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, suyun Türkiye’den geldiğini ve Türkiye’nin bu suyu isterse vereceğini, bunu herkesin bilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’den gelen suyun temini ve yönetimine ilişkin üç metin ortaya çıktığını ve bazı maddelerin değiştirildiğini ifade eden Başbakan Kalyoncu, KKTC’de “Bu suya ihtiyacımız yoktur” diyebilecek kimsenin bulunmadığını vurguladı.

“Bizim olmayan bir suyun peşkeş çekilmesi mümkün değil”

“Bizim olmayan bir suyun peşkeş çekilmesi mümkün değil” diyen Başbakan Kalyoncu, suyun KKTC’ye belli şartlarda gönderildiğini ve gönderenlerin de belli bir güce sahip olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye’de gelen suyun KKTC’ye belli şartlarda verilmesinin doğal olduğuna dikkati çeken Kalyoncu, suyun vatandaşlara sağlıklı ve en kullanışlı şekilde ulaştırılması için çalıştıklarını ifade etti.

Kalyoncu, bu amaçla suyun KKTC’deki yönetimine ilişkin 13 maddelik bir anlaşmaya imza koyduklarını belirterek, kuyuların kontrolünün kendilerinde olduğunu, bundan tarımda kullanacak suyun çok pahalı olacağı anlamının çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Belediyelerin kendi iradeleri konusunda hassas olduklarının anlaşmada belirtildiğini ifade eden Başbakan Kalyoncu, su fiyatlarına dikkat edileceğini kaydetti.

“İmzalanan anlaşma solculuk, sağcılık konusu değil”

Başbakan Kalyoncu, dün Ankara’da imzalanan anlaşmanın solculuk, sağcılık konusu olmadığını, suda herkesin hakkı bulunduğunu belirterek, suyun idaresinin devletin iradesinde olacağını, işletmede belediyeler birliği temsilcisinin görev yapacağını sözlerine ekledi.

Başbakanı Ömer Kalyoncu, proje kapsamında Türkiye ve KKTC hükümetleri arasında “Suyun temini ve yönetimine” ilişkin protokolü dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ankara’da imzalamıştı.> Yeni Meram >Güncel > KKTC Başbakanı Kalyoncu: Türkiye bu suyu isterse verir
HABER YORUMLARI