YAZARLAR

Değerli Konyalı kardeşlerim;

Kış kapıya dayandı sayılır. Muhtemelen havaların bir süre izin vereceği önümüzde değerlendirebileceğimiz günler var. Bu nedenle hepinizin bildiği bazı hatırlatmaları topluca yapmak istedim;

Öncelikle; 1- bacalarımızı temizletelim. Bu yangın tehlikelerini azalttığı gibi daha az enerji kaybı sağlar. Ayrıca bacalara filtre takılarak Konya’mızın temiz havasına katkıda bulunalım, anı zamanda kalp hastası, solunum yolu hastalıkları olan vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza saygımız gereğidir.

2- Kalorifer kazanı yakma kursuna bu işle görevlendireceğimiz insanları gönderelim. Daha iyi yanma, daha fazla tasarruf, daha aza hava kirliliği demektir.

3- Şofben ve kombilerimizin yıllık bakımını yaptıralım. Özellikle banyoda olan şofbenlerimizi kapalı balkonlara çıkaralım, bu mümkün değilse boruları açık olacak şekilde bacalara bağlatalım ve banyoda küçükte olsa bir havalandırma camı açalım. Bunları yapamıyorsak evde anne, baba, kardeş gibi bir yakınımız varken, yani yalnız olmayarak ve banyo kapımız aralık olarak banyomuzu yapalım. Tahmini kalış süremiz salonda veya diğer odadaki yakınımıza bildirelim, yani o da bu sürede yatıp uyumasın.

4- Elektrik prizlerimiz yere yakınsa bunları çocukların erişemeyeceği yükseğe aldırsak, olmazsa kapaklı hale getirsek, çocuklarımıza torunlarımıza karşı iyi bir önlem olur.

5- Elektrikli ısıtıcıları, ister su ısıtma isterse evi ortanı ısıtma için olsun, görevleri-işlevi bitince fişten çekelim, asla fişte bırakıp uyumayalım.

6- Mangal veya yanan soba ile uyumak, hele uyku sersemi hava soğudu diye yanan sobaya tekrar kömür atıp uyumak felakete ölüme açık davetiyedir. Bunu asla yapmayalım.

7- Garaj gibi otomobil giriş-çıkışı yerler rampalı ise mutlaka kenarlarında su oluğu olan tırtırlı yollar yapsak, ya da tuzlama tedbiri alsak iyi olur.

8- Apartman girişlerinde kullanılan mermer, kayraktaşı, v.s. malzemelerden dolayı buzlanma çok olacağından delikli yada ızgaralı kaymaz paspaslar koysak bu kaymayı önleyip belki de insanları yatağa bağlayan kalça kırıklarını önleyecektir.

9- Merdiven korkuluklarımız sağlam mı? Arasındaki mesafeleri küçük çocuklarımızın sığamayacağı bir hale getirsek.

10- Ev içinde ve kat aralarında “YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİ” koysak.

11- Gündüz hava sıcaklığı güneşe aldanmayın. Akşamüstü de dışarda işlerimiz varsa mutlaka yanımıza bir hırka ceket almalıyız. İlkbahar ve sonbahar grip, nezle gibi solunum yolu hastalıklarının en çok arttığı mevsimdir. Grip yalnız hapşırmakla ile değil temasla da geçeceği unutulmamalı ve bu nedenle mutlaka ve mutlaka ellerimizi 3 dakikadan az olmamak üzere sabunlamalıyız. Baş ile verilen selamda en az el sıkışmak kadar kıymetlidir, selam kelimesi bile… Ellerimizi yıkamadan birisine tokalaşmak için uzatmak doğru bir davranış değildir.

12- Evlerimizde ısı kaybına sebep olabilecek pencere kenarlarını kapatmak, cam macunlarını gerekirse yenilemek, bütçemize önemli katkıda bulunacaktır. İlaveten varsa , araçlarımıza kışlık bakım yaptırmalıyız. En önemlisi de “KIŞ LASTİĞİ” kullanmaktır. Belki 4 lastik parası size fazla gelebilir ama bu en küçük kaza hasarından daha ucuza gelir, canınızı korumanızda en önemlisidir. Bir de bodrumda artık kullanılmayacak eski ahşap ve diğer eşyalar yangına davetiye çıkarmaktadır. Atılacaksa, atılmalı, satılacaksa veya yardım için ihtiyaç sahiplerine verilecekse verilip bodrum- garaj gibi yerler boşaltılmalıdır. Bodrumlar sığınak olarak kullanılabilir, buralar boş tutulmalıdır. Aziz ve kıymetli hemşehrilerim; yukarıdaki nacizhane ve hepinizin bildiği hatırlatmaları yaparken, sigara içenlerin sigarayı bırakmalarının tam zamanı olduğunu belirtmeden geçemdim. Hepinize kazasız, sağlıklı, barış ve kardeşliğimize önem vererek, mutlu günler içinde sıcacık bir kış yaşamanız dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kış gelirken
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.