Torku Jelifest

Kırmızı listedeki Konya’da yeni Kovid-19 düzenlemesinin detayları! Valilik açıkladı

  • Giriş Tarihi: 30.03.2021 10:30
  • Güncelleme Tarihi: 10:34
Kırmızı listedeki Konya’da yeni Kovid-19 düzenlemesinin detayları! Valilik açıkladı

81 ile valiliğine genelge gönderildi. Vaka sayılarının artmasıyla birlikte çok yüksek risk grubunda olan il sayısı 58'e yükseldi. Bu illerde cumartesi günü sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ayrıcı yine kırmızı kategoride yer alan bu illerde kafe ve restoranlarla ilgili flaş bir karar alındı. Kırmızı listedeki illerde artık aynı masada sadece iki kişi oturabilecek.

Türkiye’nin koronavirüs risk haritası bir ay sonra güncellendi. Şırnak haricinde neredeyse tüm iller kızardı.

Konya Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili tüm ayrıntılar…

-Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

-Hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması, cuma günü saat 21.00’de başlayıp cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak.

-Yeme içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi iş yerleri, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edebilecek.

-Ancak bu iş yerlerinde bir masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilmesine, yeme içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

-Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliğe dair İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgelerinde belirlenen usul ve esaslara göre tedbirler alınmak kaydıyla müsaade edilecek.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgelerinde belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecek. Ancak bu hafta sonu (3 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında cumartesi günü için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

– Halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgelerinde belirtilen usul ve esasların yerine getirilmesi şartı ile hizmet verebilmelerine izin verilecek.

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler  % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilecek.

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek.

İçişleri Bakanlığının 03.03.2021 tarih ve 3695 sayılı Genelgeleri ile temel esasları belirlenen “Dinamik Denetim Sürecinin” kesintisiz şekilde uygulanmasına devam edilecek. Ayrıca salgının seyrini etkileyen (olumlu-olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülmesi sağlanacak.

Belirtilen kurallara aykırı davrananlar için ise yasal işlem başlatılacak.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Kırmızı listedeki Konya’da yeni Kovid-19 düzenlemesinin detayları! Valilik açıkladı
HABER YORUMLARI