YAZARLAR

Konya Lise’li yıllarımın anı defterinde kulağımda çınlaya duran tok bir ses vardır;

Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır!

Gençliğin verdiği enerji ve sinerji ile bu sloganlaşan ses, ta o zamanlarda yüreğimize bir oya inceliği ve özeniyle işlenmiş yıllar eskitememiş, aksine yenileyip durmuştur. O yıllarda, ders bitimlerinde kapıcı Hasan ağanın da hoş görüşüne sığınarak, Anıtta toplanır, hep bir ağızdan hançerelerimizden kopup gelen seslerle tempo tutardık:

Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır!

Kültür ve Edebiyat Kolu Başkanımız şair Muammer Karabağlı heyecanlı bir konuşma yapardı.

Aynı heyecanı, yıllar sonra, Başbakan Sayın Erdoğan’ın konuşmasında gözlemliyorum. Sayın Erdoğan dobra konuşan bire siyasal aktördür, coştu mu, coşar. Diplomatik nezaketmiş, protokole ters düşermiş hiç aldırmaz. Belki de halk çoğunluğunun ondan yana tutum izlemesinden bu niteliği etken olmakta, AKP’yi giderek Erdoğan’la özdeş bir konuma getirmektedir. Özal’ın Anavatan Partisi gibi. Bu bakımdan AKP, Erdoğan sonrası için yeni bir Erdoğan’ı hazırlamalıdır.

Başbakan Kıbrıs Politikasında gerçeğe yöneldi ve deyim yerinde ise Rauf Denktaş çizgisine döndü. Oğul Denktaş, Erdoğan’ın

Kıbrıs konuşması üzerine “Ada’da uzlaşmaz tarafın Rumlar olduğunu anlamış” diyor.

Konuşmasında Sayın Erdoğan özetle dedi ki;

“Adil, kapsamlı ve kurucu iki devlet anlayışı kabul edilmediği sürece bir adım atılması mümkün değildir. Şu anda Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır.”

***

Başbakan Sayın Erdoğan Harekâtın 37. yıldönümünde Lefkoşa konuşmasını nesnel olarak okuduğumuzda, başta AB olmak üzere BM, Yunanistan, Rumlar ve KKTC beş ana eksene ayrı mesajlar gönderdi;

Bıçak kemiğe dayandı. Kıbrıs sorunu çözülmeden 2012’de Rum tarafının AB dönem başkanlığını üstlenmesi halinde açıkça söylüyorum, Türkiye AB ilişkileri tamamen donacak”

■ Kıbrıs sorununda güçlü çözüm iradesi gösteren taraf, Kıbrıs Türk halkı ve garantör Türkiye’dir. Uzlaşmaya ve barışa yüzde 75 ile ‘hayır’ diyen Güney Kıbrıs ödüllendirilmiş, ‘evet’ diyen Türk halkı cezalandırılmıştır ve hala bu süreç devam etmektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Biz, çözüme inanıyoruz. Kıbrıs sorunu çözülmeden Rum tarafının 2012’de AB Dönem başkanlığını üstlenmesi halinde, Türkiye’nin AB ile ilişkileri tamamen donacaktır.

■ BM’nin Kıbrıs’ta hukuki temeli olmayan duruma son verme sorumluluğu vardır. Zira şu anda Kıbrıs diye bir devleti biz tanımıyoruz. Böyle bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır, KKTC vardır. AB’den beklentimiz üzerine düşeni yapmasıdır.
■ Rum halkına çağrıda bulunacağım, Mesnetsiz kaygılarını bırakmaları gerekir. Şu anda Güney Kıbrıs bir olay yaşıyor. Kuzey Kıbrıs hemen onların sıkıntılarını gidermeye yönelik adım attı. Ama Güney Kıbrıs’ta kilise açıklama yapıyor. ‘O elektriği kullanmak haramdır. Gerekirse mum yakın, gaz lambası yakın’ diyor. Bunlar daha önce de Kuzey Kıbrıs’ın peynirini almanın caiz olmadığına hükmediyorlardı. İşte bunlar çağların çok gerisinde yaşıyorlar.

■ Aynı çağrımı Yunanistan’a da yapıyorum: Garantör ülke olarak siz de üzerinize düşeni yapın. Türkiye olarak, biz zaten hazırız. Ön yargılardan lütfen sıyrılın diyorum. Bu yol aklın yoludur, bu yol barışın yoludur, bu yol çözümün yoludur.
■ Marjinal düşünenlere benim Kıbrıslı Türk kardeşlerim inanıyorum ki prim vermeyecek. Kıbrıs Türkleriyle ebedi kardeşliğimiz ve dayanışma ruhumuz ilk günkü kadar taze ve diridir. Türkiye nasıl ki gücünü birleştirerek, yüzyılın en büyük kalkınma hamlesini başardıysa KKTC vatandaşları da tarih sahnesinde izzetli yerini alacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > KIBRIS TÜRK’TÜR, TÜRK KALACAKTIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.