Torku Jelifest

“Keşke Çanakkale geçilseydi” diyen profesörden yeni inciler!

  • Giriş Tarihi: 13.05.2019 15:44
  • Güncelleme Tarihi: 16:36
“Keşke Çanakkale geçilseydi” diyen profesörden yeni inciler!

Çanakkale ile ilgili 2015 yılında kaleme aldığı skandal yazısı ile ve zaman zaman yaptığı tuhaf çıkışlarla tanınan Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci'nin sosyal medya hesaplarından Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey ile ilgili çok tartışılacak değerlendirmeler yaptı.

2015 yılında kaleme aldığı yazısında, Atatürk’ün büyük katkısıyla kazanılan Çanakkale zaferiyle ilgili, “Keşke Çanakkale geçilseydi…” diyen Ekinci, bunun gerekçesini de “Petrol havzaları ve mukaddes beldeler işgal edilmezdi” diyerek açıklıyordu. “Çanakkale geçilseydi, Osmanlı Devleti yıkılmaz; Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya ve Anadolu bu ağır enkazın altında kalmazdı” diyen profesör yazısında, Çanakkale zaferinin “Alman kurmaylarının dehası” sonucunda kazanıldığını savunmuştu.

PROFESÖR ‘MATEM TUTMA GÜNÜ’ DEDİ

Karamanoğlu Mehmet Bey’in 742 yıl önce verdiği ve böylece Türkçenin ilk kez resmi dil kabul edildiği fermanın yıl dönümü 13 Mayıs, Karaman’da Türk Dil Bayramı olarak kutlanıyor. Ülkemiz genelinde Türk Dil Bayramı, 1932’deki ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül olarak kabul ediliyor.

Türk Dil Bayramı, Türk dilinin başkenti Karaman’da büyük bir coşkuyla kutlanırken, aykırı çıkışları ile gündem olan Ekrem Buğra Ekinci sosyal medya hesaplarından “Selçuklularda bilhassa mali kayıtlar Farsça tutulurdu. Bunun bir sebebi emniyettir. Karamanoğlu Mehmed Bey Konya’yı işgal ettiğinde Farsça bilmediği için katakulliye gelmeyeyim diye meşhur Türkçe fermanını çıkarttı. Adamı kahraman, bugünü de bayram ilan ettiler. Trajikomik.” mesajını paylaşarak bugünün “Mahvedilmiş güzel Türkçe için bayram değil, matem tutma günü.” olduğunu ileri sürdü.

‘ÇOCUK GELİNLER ASLINDA ÇOCUK DEĞİL’ DİYEN PROFESÖR!

2014 yılında da Siirt’in Pervari ilçesinde 12 yaşında evlendirilen, 13 yaşında ‘anne’ olan ve evinde av tüfeğiyle vurulmuş halde bulunan 14 yaşındaki Kader Ertem’in otopsi raporu açıklanmış, rapora göre, Kader Ertem’in karnında 14 saçma tanesi bulunduğu tespit edilmişti. Raporun açıklandığı gün, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olan ve ‘Türk Hukuk Tarihi’ dersini veren Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci ise twitter hesabı üzerinden skandal bir ‘çocuk gelin’ açıklamasında bulunmuş, çocuk gelinlerin aslında ‘çocuk’ olmadığını ileri sürmüştü.

Kaynak: Yenimeram> Yeni Meram >Güncel > “Keşke Çanakkale geçilseydi” diyen profesörden yeni inciler!
HABER YORUMLARI