YAZARLAR

■ İnsan yaşadığı şehre benzer.

***

Kent trafiğini süzene koymak bağlamında süslü sözlere ve hamaset Edebiyatına hiç gerek yok. Üstüne üstlük bu konudaki süslü laflar karın doyurmadığı gibi, derde deva da oluşturmuyor vesselam. Olaya dik girelim ve bir sorunun yanıtı aramaya başlayalım;

– Bisiklet- motosiklet ve üç tekerlekliler taşıt mı yoksa ne? Bir ad konulmalıdır.

Sorunun doğru yanıtı trafik keşmekeşini büyük ölçüde düzene sokacak çözüm anahtarı” yatıyor. Gerçek olan şu ki;

Bisiklet, motosiklet ve üç tekerlekliler, bir şey ama asla araç değiller. Neden mi?

Bunlar, trafik ışıklarına uymaz, kırmızı da bal gibi göz göre göre geçer giderler dahası gidiş yolundan gelirler, geliş yolundan da giderler. Hiç bir yetkili ya da Allahın kulu çıkıp “Ne yapıyorsunuz? diye sormaz.

Bunların yüzde doksanında plaka yoktur, bu bakımdan denetim altında değil, hata yapma konusunda sonsuz özgürlüğe sahiptirler.

Yaya kaldırımları sanki yayalara değil, bisiklet ve motosikletlere sihirli ve gizli bir güç tarafından tahsis edilmiştir. Onlar da bundan sona kadar yararlanmakta, yaya kaldırımlarda yayaların arasına dalarak hızla yollarına devam etmekte, arada bir uyarıda bulunanlara ya küfretmekte ya da kaba kuvvet gösterisinde bulunmaktadırlar.

Misal, Yüksek Hızlı Tren’in nimeti de var, külfeti de. Hat kent içinden geçtiğinden Gar’dan kent dışı çıkıncaya dek çevresi yalçın duvarlarla çevrildiğinden çoğu yollar devre dışı kaldı, onlarca esnaf siftah etmeden kepenk kapatınca, işi bırakmak zorunda kaldılar. Bunlardan biri bizim Rauf Denktaş Caddesi. Cadde üstü esnafı kan ağlıyor. Sille Alt geçidi tek, çıkış noktası… Dar bir yaya geçidi vardı, yazdık, çizdik, sağ olsun, Tahir Başkan ilgi gösterdi, genişletti, iyi de etti. Ancak ne var ki, kısa süre sonra yaya geçit, geliş gidişli bisiklet-motosiklet yolu haline geldi. Daha önce de yazdım. Hatta bir defasında Trafik ekibine durumu anlattım, giriş çıkışlara sabah ve akşam saatlerinde birer nöbetçi koyup, kestirmeden yolu kullanıp yayalara ecel teri döktüren üç beş kendini bilmeze ceza uygulansa, sorun çözülmüş olacaktı. Hay, hay dediler, umut verdiler, yapmadılar. Örneğin Başkent Hastanesi araç parkı ağzına kadar dolduğu için hasta ve yakınları, araçlarını, hiç kullanılmayan kaldırıma park edenlere hemen ceza yazmayı atlamayan görevlilere bir kez daha, Sille Yolu alt geçidindeki trafik trajedisini anımsatmak istiyorum. Biliyorum, yine dikkate alınmayacağı için bu kez, duyarlı, enerjik çalışkan Emniyet Müdürümüz Sayın Hüseyin Namal’a sesleniyor, rica ediyorum. Birkaç kez bisiklet ve motosiklet sürücülerine uyarmak istedim: “Burası yaya kaldırımı, lütfen…” Ne ağır sözlerle karşı karşıya geldim, üzerime yürümek isteyen kendini bilmezler bile oldu. Ya, bunlara gerekli işlemler yapılacak ya da, bisiklet ve motosikletlere yapma kol ve bacak takılarak, insana benzetilecek.

Birde dolmuşların vurdumduymazlığı var. Caddelerdeki dolmuş levhalarını kaldırmalı, her yerde yolcu bindirip indirdiklerine göre; yolcu sayısında kısıtlamaya gerek yok. Nasıl olsa balık istifi… Trafik kurallarını tanımama gibi ayrıcalıkları var mı diye vatandaş bize kadar ulaşıp sıkça soruyor, biz de soruyoruz?

■ Şehir, halkın hep birlikte yalnız kaldığı ortamdır.

BİR DAMLA:

Trafik polisi Temel’in arabasını durdurur;

– Tebrik ederim, bu günkü denetimlerde emniyet kemeri takan tek sürücü sizsiniz ve ödül vereceğiz ne yapmayı düşünüyorsunuz?
-Hemen cidup bi ehliyet alacağum!
Polis “ Senin ehliyetin yok mu?” demeye kalmadan yandan Fadime söze girmiş:
– Siz ona bakmayin içince böyle sapitiyi.
Arkadan Dursun seslenmiş;
– Demedum mi çalıntı arabayla yola
çıkmayalum başumuza bi iş gelur diye.

Bu kez de bagajdan İdris atlamış;
-N’oldu uşaklar geçtuk mi siniri?

> Yeni Meram >Yazarlar > KENT TRAFİĞİ KARMAKARIŞIK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.