YAZARLAR

■ Malını güvenilir adamlara teslim et; ama sırrını kendin bil.

***
Seçimler yaklaştıkça kasetli siyasetin bel altı vurmaları da sür git devam edip gidiyor.

Özel yaşam herkesin özelidir ve gizliliği de önemlidir. Kamunun gözü önünde olanlar, örneğin siyasal aktörler, bürokratlar özel yaşamlarına özen göstermek zorundalar.

Özel yaşam, toplumun gelenek ve göreneklerine uygun götürülmelidir. Kasetli siyasetin egemen olmasında bir art niyet aramak olanaklıdır. Birbirini izleyen kasetlerin ortaya saçılması niye önceden değil de, şimdi? Havada siyaset kokusu var, işte ileri demokrasiyle çelişen de budur. Toplumsal davranış ve yapımızda hangi nedenle olursa olsun mağdurlara karşı bir acıma duygusu vardır; mağduriyet edebiyatı özellikle siyasal yaşamda prim yapmaktadır.

CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile başlayan “kaset savaşları” şimdilerde MHP’de olanca hızıyla devam ediyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre, CHP’nin olası oy oranı, önceki döneme göre yükseliş trendine girmiştir; MHP’de de aynı durum söz konusudur. Amaç, MHP’yi baraj altında bırakmaksa, böyle düşünenler yanlış hesap içindedir. Toplumdan gelen yansımalar MHP’nin baraj sorunu olmadığı, oylarının düşmediği, arttığını haber vermektedir. Milliyetçi görüşün mecliste temsil edilmesi rejimin selâmeti bakımından çok önemlidir. BDP zihniyeti, bağımsızlık elbisesini giyip meclise girerken, Milliyetçiler’in saf dışı edilme çabaları çeşitli sancılara yol açar.

Kasetler savaşında doğrudan Hükümet’i suçlamak da yanlıştır. Kaset üretimi içerden de gelebilir. Özel yaşamın deşifresi suçtur, sorumlularını bulmak Hükümet’in görevidir.

İleri demokrasilerde izleme de dinleme de yoktur. Üstüne üstlük özel yaşamın ayrı bir gizemi ve saygınlığı da vardır.

Kişinin kendine özgü yaşayışı, yaşama tarzı kendisini ilgilendiren tutum – davranışı özel yaşamın anahtar cümlesidir. Özgürlük bunun içindedir. Etik değerler, bireyin özel yaşamının toplumla örtüşmelerinden ortaya çıkan, kimi zaman özgürlüğü kısıtlayan ve her toplumda bulunması gereken durumdur. Örneğin kişinin cinsel davranışları özel yaşam kapsamına girer, sokakta aleni göz önünde sevişmek, toplumsal anlayışımızda özgürlük değil düpedüz ahlâksızlıktır.

■ Mahremiyyet; mahrem olma hali,

■ Mahrem:1. Şeriatın yasak ettiği,

2. Evlenmeyi şeriatın yasak ettiği, nikâh düşmeyen, 3. Yakın akrabadan olduğu için kadınların kendisinden kaçmadığı,

4. Biriyle içli dışlı, her türlü işlerini bilen, 5. Gizli, herkese söylenmez; herkesçe bilinmez

■ Anayasa’nın 20.Maddesi; Herkes, özel ve aile yaşamına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel ve aile yaşamının gizliliğine dokunulamaz.

Hukuk sistemimiz, özel yaşamın gizliliğini korumaya yönelik çeşitli önlemler almıştır. Anayasa dışında Türk Ceza Yasası’nın 133, 134 ve 135. maddelerinde konuşmaların dinlenmesi ve kaydı, gizliliği ihlal ve ifşa, basın yayın yoluyla özelin yayılması suç sayılmış ve yaptırımlara bağlanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesinin ilk fıkrası; her şahıs özel ve aile yaşamına, konutuna ve muhaberatına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.

İkinci fıkrasında; bu hakların kullanılmasına resmi bir makamın müdahalesi demokratik toplumda milli güvenlik, kamu huzuru, ülkenin iktisadi refahı, düzenin korunması için zorunlu ölçüde, kanunun izin vermesi şartıyla gerçekleşebilir hükmü vardır.

Kasetler savaşı hayra alamet değildir, özel yaşama saygı gösterelim ve koruyalım!

BİR DAMLA:

ADALET HERKES İÇİNDİR!

MHP, iki internet sitesine erişimin engellenmesi için 17 Mayıs’da yargıya başvurdu. Yargıç “Yayınlanmamış görüntü için engelleme olmaz” dedi ve reddetti. Ancak ne var ki, bir gazeteci henüz yayınlanmamış kitabından tutuklanarak cezaevine konuldu. Adalet, herkes için vardır ve eşittir!

> Yeni Meram >Yazarlar > KASETLİ SİYASET VE ÖZEL YAŞAM
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.