YAZARLAR

■ Bütün cihanı araştırdım, güzel ahlaktan daha üstün bir liyakat bulamadım.

***

12 Haziran seçimleri Türk siyaset tarihine “kasetli dönem” olarak geçecek! Zihinlere çivi gibi çakılan soru şimdi şu;

Kasetlerin birer- ikişer çıkışı neden daha önce değil de seçime çeyrek kala?

Bu soruya yanıt vermek için kâhin olmaya gerek yok! Sokaktaki sade vatandaş da kolay yanıtlar;

Siyasete kaset, kasete siyaset karıştırıldı!

Siyaset de gözü dönmüşlük, özel yaşamı filan düşünmez; illaki rakipleri vurmak için ne gerekse yapılır. Kaset ilginç bir sözcüktür; kafiyeleri şöyle sıralanır; kaset, haset, siyaset, davet, sepet, pes et, pas et, hoş et, toz et, naz et vb.

Bir TV programında izledim; Muhabir sokakta halkın nabzını tutuyordu. Konu, son günler de peş peşe internete düşen malum uygunsuz kasetlerdi. Vatandaşın çoğunun, siyaset dünyasını toz duman eden “kaset” olayından haberleri yoktu. Çoğunluk sanatçıların kasetlerine dönük yanıtlar verirken, bilenler değişik değerlendirmeler yapıyor ve görüşler iki ana noktada odaklaşıyordu;

Bir: Bu denli davranışlar görenek ve geleneklere aykırıdır. Aile dışı geçen yasak ilişkileri tepkisiz karşılamak olanaklı değildir. Kamuya mal olmuş kişilerin özel yaşamları olmaz, halkın gözü önündedir; bu nedenle özenli olmak zorundadırlar.

İki: Özel yaşamın gizliğine saygı göstermek gerekir, herkesin özel yaşamı kendisine aittir ve saygı duyulmalıdır. Üstelik özel yaşamın gizliliği Anayasa ve yasaların güvencesindedir.

Genel kanı ikircikli; kasetleri hoş görmeyenler, sandığa giderken bunu dikkate alacaklar.

Bunun bir şantaj olduğu görüşünde olanlar ise, özel yaşamın gizliliğine saygı duyarken, kaset olayına “mağduriyet” olgusuyla yaklaşıyor ve oylarının renginin değişmeyeceğini ifade ediyorlar. Kökten partiler ise, kasetli siyaseti ellerinin tersiyle itiyor ve diyorlar ki;

“Oyumuz İnadına Partimize!”

Bir öykü;

Garip davranışlarda bulunan bir adamı alıp psikiyatra götürmüşler. Psikiyatr, adama test uygulamaya başlamış ve beyaz bir kâğıda çizdiği “üçgen”i göstermiş;
– Bu kâğıdın üstünde ne görüyorsunuz?
Adam yanıt vermiş;
– Bu, bir yatak odası, şimdi soyunmakta olan genç kadın çırılçıplak gelip yatağa uzanacak.
Psikiyatr; “anlıyorum demiş” ve daha büyük bir “üçgen” çizerek, adama onu göstermiş.
Adam yorumlamış;
– Bu, daha büyük bir yatak odası. Şimdi yatağın üstüne genç kadın çırılçıplak gelip uzanacak!
Psikiyatr, çok daha büyük bir “üçgen” çizerek, bu kez onu göstermiş. Adam yine değerlendirmiş;
– Harika, bu da içinde çırılçıplak genç kadınların dolaştığı bir villa!
Sonuçta psikiyatr, koyduğu teşhisi açıklamış:
Siz, bilinçaltında cinsel kompleksleri olan bir psikopatsınız.
Adam kızmış ve demiş ki;
– Saçmalama doktor, ben mi psikopatım, yoksa sen mi? Ne diye peş peşe çizdiğin müstehcen resimleri gösterip duruyorsun ki!

Başa dönersek,

Özel yaşamı allak bullak eden kasetli siyaset hem doğru, hem de etik değil! Herkesin özeli kendisine aittir ve saygı duyulması gerekir. Üstelik özel yaşamın gizliliği, Anayasa ve yasalarla güvence altındadır. Ancak ne var ki, kamu önünde olanlar ve görev yapanlar, gelenek ve görenek sınırlarını aşmamalı, özel yaşamlarına dikkat etmeli ve özen göstermelidirler.

İşte bütün sorun da bu!

■ Çamurun içine batmak ayıp değildir; ama çamurun içinde kalmak ayıptır.

BİR DAMLA:

■ Doğru ve iyi olanı bilmek ile doğru ve iyi olanı yapmak arasındaki en önemli bağlantı doğru ve iyi olanı yapacak bir karaktere sahip olmaktır.
Eğer karakter gelişmemişse tahsil işe yaramıyor…
Unutmayın ki; savaş çıkaranlar, banka hortumlayanlar, son dönemdeki komşu cinayetleri hep okumuş, tahsilli adamlardan çıkmıştır…
O yüzden Roosevelt diyor ki:
“-Bir insanı ahlaken yetiştirmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmak demektir.”

> Yeni Meram >Yazarlar > KASETLİ SİYASET
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.