YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta ülkemiz ekonomik platformunda yeni bir krizin ayak sesleri ne yazık ki devletin en yetkili ağızlarından dizi, dizi ifade edildi. Ekonomiden sorumlu, dünün çocuk, bu günün tecrübeli bakanı Sayın Ali BABACAN söz konusu talihsiz açıklamaları yaparken harcamaların kısıtlanması yerine fiyatların artışında hareketlilik keza kendini gösterdi.

Aslında mübarek Ramazan ayının fiyatlarda artışlara, geleneksel sebep olarak bilinirken, kriz açıklamaları Ramazan ayı zam furyasını tetikledi.

Üniter devletlerin yönetiminden sorumlu devlet adamları bin düşünüp, bir konuşarak, hata yapmamayı yeğlemek mecburiyetindedirler. Bu ülke talihsiz ve mesnetsiz açıklama ve dengesiz davranışların faturasını Başbakan Tansu ÇİLLER zamanında iki kez kriz yaşayarak ve sonrasında Merhum ECEVİT’in zamanında Anayasa kitapçığının fırlatılması olayında çıkan krizin de keza faturasını ağır bir şekilde ödemiştir.

Tüm dünyada üç yıldan bu yana yaşanan glabol krizi bizim ülkemizin, krizi teğet geçerek atlattığı ifade edile gelmekte ise de iki buçuk milyon fabrika ve iş yerinin kapandığı, siyasi ağızlardan ifade edilmekte olup, açık seçik görülen ulusal basında her bir gazetede zaman zaman onlara varan sayıda fabrika ve iş yerlerinin icralarda satış haberleri yürekleri yakıyor, ocakları söndürüyor oldukları görülüyor.

Bu ülkenin tarihinde 1940’lı yıllarda yokluklar kıtlıklar yaşanmış karneli hayatlar sadece kırklı yıllarda değil 1970’lerde de akaryakıt, yedek parça ve benzeri ihtiyaçların keza karneli satışlarla disipline edildiğine tanık olundu.

Şurası bir gerçektir ki dünya da yaşanan krizlerin zengin, fakir tüm ülkelerde yaşanmış İkinci Dünya Savaşı sırasında sınırları dış dünyaya kapatılan ve böylece savaşa girmeyen, kendi yağı ile kendine yetebilen ülkemiz, yaşanan dünya krizini çok onurlu atlatmış, dosta düşmana el açmamış kendi öz kaynakları ile karneli hayatlarla da olsa onurlu yaşamını sürdürmüştür.

Üzücü olan bu onurlu yaşantıyı bazen siyaset meydanlarında olumsuz malzeme yapılarak, ülkemizi hem 2. Dünya Savaşının kucağına düşürmeyen bir saygın politika içindeki o dönemin canlı şahitlerinin üzüntüsüne mucip olmaktadır.

Çok partili hayata girdiğimiz 1946’da tahrik edilen bir köylü Rahmetli İNÖNÜ ye KONYA’da Hükümet Meydanı’nda sen bizi aç koydun, aç haykırışını dile getirdiğinde, “Ben sizi aç bıraktım ama Babasız bırakmadım. Ülkemizi 2. Dünya Savaşına sokmadım. Ülkemizin aslında sınırlı kaynaklarını bir anlamsız savaşa heba etmedim. Bu öylesine bir savaştı ki yokluklar, zengin ülkelerin devlet adamlarına bile yamalı pantolon giydirmiştir” ifadesi kulaklarda çınlamaktadır.

Erdoğan Hükümetleri ekonomik politikaları içinde üretim sektörleri ve yatırımların icrasında pek çok olumlu çalışmalar da milletimizin yüksek takdiri ile genel seçimlerin galibinin AKP olduğu görüldü. Geçtiğimiz hafta Yavru Vatan KIBRIS’ta sayın BAŞBAKANIN tüm dünyaya seslenirken Birleşmiş Milletleri, Avrupa Birliğini, Yunanistan’ı, Güney Kıbrıs’ı yüz akımız sayılacak bir üslupla eleştirmiş ve bu açıklamalar Türkiye Cumhuriyetinin yüce varlığının kanıtı olmuştur.

İç politikada siyasi partilerimiz nasiplerini olup, şu paylaşımın oranına lütfen bir bakınız !!

AKP: İki seçmenden biri yüzde % 50

CHP: Kalan seçmenin ikisinden biri % 25

MHP: Kalan seçmenin ikisinden biri % 12.5

BTP: Geri kalan seçmenin üçünden biri % 6

Hal böyle olduğuna göre karşılıklı sevgi ve saygı ülkemizin milli iradesi olup, sevgi ve saygıya ihanet, etmemek milli iradenin şaşmaz arzusudur.

KUTU İÇİNDE GİRECEK

Yeni Meram’ın cesur yürek kalemine büyük geçmiş olsun der, Oğuz AKCAKOCA’yı tez zamanda aramızda görmeyi dileriz.

:p>6�<p0:!8!lass=MsoNormal style=’text-align:justify’>■ Basın hürriyeti kalkarsa, vicdan, eğitim, konuşma hürriyetleri de kalkar.
■ Hürriyetimiz, basın hürriyetine dayanır; basın hürriyeti de kaybolmadan kısılmaz.

> Yeni Meram >Yazarlar > KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK KRİZE AÇIK DAVET !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.