Torku Jelifest

Karnında unutulan makasla 5 yıl yaşadı

  • Giriş Tarihi: 19.11.2015 9:35
  • Güncelleme Tarihi: 9:43
Karnında unutulan makasla 5 yıl yaşadı

Eskişehir'de rahim kanseri teşhisi konulan ve ameliyat geçiren 67 yaşındaki kadının karnında makas unutulduğu, 5 yıl sonra çekilen röntgenle ortaya çıktı - Karnındaki makas ameliyatla çıkarılan kadın, konuyu yargıya taşıdı

Eskişehir’de rahim kanseri teşhisiyle 2010 yılında ameliyat edilen 67 yaşındaki Hanım Özgül’ün operasyon sırasında karnında unutulan makas, 5 yıl sonra çekilen röntgenle ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, kentteki bir hastanede 4 Şubat 2010’da ameliyat olan 4 çocuk annesi Özgül, 12 gün sonra taburcu edildi. Özgül, rutin kontrolleri sırasında ağrıları bulunmasın rağmen 5 yıl süresince çektiği acılara ağrı kesicilerle dayandı. Son olarak 6 ay önce idrarından kan gelmesi ve ağrılarının dayanılmaz boyuta ulaşması üzerine Özgül, çocukları tarafından hastaneye kaldırıldı.

Özgül ve yakınları, hastanede çekilen röntgende 5 yıl önceki ameliyatta karnında makas unutulduğunun anlaşılması üzerine şoke oldu. Kadın aynı hastanede 5 yıl sonra yeniden ameliyat edilerek karnındaki makastan kurtarıldı.

Olayın şokunu uzun süre üzerinden atamayan Özgül, yargıya başvurdu. Hanım Özgül, avukatı Duygu Var Efelerli aracığıyla “Hizmet kusuruna dayalı işlem sebebiyle maddi ve manevi zararın ödenmesi” talebiyle hastane hakkında dava açtı.

Özgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahim kanseri teşhisiyle 2010 yılında kentteki bir hastanede ameliyat olduğunu belirterek, söz konusu ameliyattan 12 gün sonra taburcu edildiğini kaydetti.

karninda-unutulan-makasla-5-yil-yasadi-2

– Röntgen uzmanı “cebinde makas var” dedi

Ameliyat sonrasında her ay operasyonu gerçekleştiren doktora kontrol amaçlı gittiğini anlatan Özgül, şöyle konuştu:

“Midemde ve karnımda ağrılar başladı. Nedeni bir türlü bulunamadı. Daha sonra farklı bir hastaneye gittim. Doktor vücudumun iltihaplandığını söyledi. İdrar tahlili yapıldı. Röntgene girmemi söylediler. Röntgen çekimi sırasında makine uyarı verince, ‘cebinde makas var’ dediler. O sırada korktum. Tekrar röntgen çektiler, makine yine uyarı verdi ve ‘makas var’ dediler. Bunun ardından yapılan çekim sonucunda karnımda makas olduğu tespit edildi. Makasın çıkartılması için bir çok hastaneyi gezdik. Ancak ameliyat olduğum hastaneye gitmem gerektiği söylendi. Ameliyat olduğum hastanede çekilen röntgenin ardından karnımdaki makası gördüler. Acilen beni ameliyata aldılar ve makası çıkardılar.”

– “Makas hastanenin size veremeyiz”

Özgül, 5 yıl süreyle karnında taşıdığı makası ameliyatın ardından hastane yetkililerinden talep ettiğini vurgulayarak bunun karşılığında, “Makas hastanenin, size veremeyiz” yanıtı aldığını belirtti.

Operasyonun ardından mide ve bağırsak sorunları yaşadığına değinen Özgül, hala tam olarak iyileşemediğini dile getirdi. Özgül, yaşadığı sıkıntıları bir kendisinin bir ailesinin bildiğini anlatarak, bu nedenle konuyu yargıya taşımaya karar verdiğini bildirdi. Avukatı aracılığıyla yasal girişimlerde bulunduğunun altını çizen Özgül, “Hastane hakkında dava açtık. 5 yıl boyunca karnımda makasla yaşamanın hesabını artık yargı soracak” diye konuştu.

Özgül, karnında 5 yıl süresince makas taşımasıyla ilgili olarak çocuklarının da kendisine “Bizi 9 ay, makası 5 yıldır taşıdın” diye espri yaptıklarını da sözlerine ekledi.

– “Hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz”

Hanım Özgül’ün oğlu Hasan Özgül ise annesinin durumunun kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Annem makası taşıdığı kadar bizi karnında taşımadı. Hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Böyle bir ihmal nedeniyle annemizi kaybedebilirdik” diye konuştu.

– Hastane yönetiminden doktora soruşturma

Özgül’ün avukatı Efelerli aracılığıyla konuyu yargıya taşımasının ardından hastane yönetimi de ameliyatı gerçekleştirilen doktor hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma çerçevesinde Hanım Özgül’ün de ifadesine başvurmak isteyen hastane yönetimi, kendisini hastaneye davet etti.> Yeni Meram >Türkiye > Karnında unutulan makasla 5 yıl yaşadı
HABER YORUMLARI