YAZARLAR

Geçen hafta kaleme aldığım “Ölüm Yoluna Bir çare” başlıklı yazımda Seydişehir’de kazaların çok yoğun yaşandığı iki bölge var. Birincisi Seydişehir-Antalya yolu 8 ile 13. kilometreleri arası diğeri ise Seydişehir-Konya yolu 23. kilometrede bulunan Çavuş rampası.

Her iki yolun düzenlenmesi ile ilgili yıllardır kaleme aldığım yazılarım sonuç vermiş, Seydişehir-Antalya yolunda bahse konu bölgeye Karayolları Türkiye de bir ilk olarak “Acil Kaçış rampası” yaparak çözüm bulmuştu demiş, ancak kazaların önünün bir türlü alınamadığından ve önerilerden bahsetmiştim.

Önerilerimi incelemeye alan Karayolları Bölge Müdürü Haşmet Ruşen Oğuzalp Seydişehir, Konya ve Seydişehir-Antalya yolundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Bölge Müdürü Oğuzalp, Katran gediğinden, Baraka mevkiine kadar olan 5 kilometrelik yolun iniş yönünde ki sadece sağ şeridine “Gürültü ya da titreşim çizgileri” yapılmasının mümkün olmadığını, gerekçe olarak ta gürültü ya da titreşim çizgilerinin sadece sıcak ve beton asfalt kaplama olan yollarda yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Ancak bahse konu yolda 2011 yılı mayıs ayında önlem alacaklarını, Karayolları olarak özel bir mıcır üreterek, Katran gediği mevkiinden, Baraka mevkiine kadar olan 5 kilometrelik kısmın özel dişli asfalt ile kaplanacağı müjdesini verdi.

Oğuzalp, gerekirse bahse konu bölgede her yıl özel üretim mıcırla yolu kaplayacaklarını, karayollarının kazalarda % 5 bile kusurunun olmasına tahammüllerinin olmadığını söyledi.

SEYDİŞEHİR-KONYA YOLU 2012 YILINDA BÖLÜNMÜŞ YOL OLACAK

Seydişehir-Konya yolunda şu anda 20 Kilometre Konya çıkışı ve 13 kilometre Çavuş rampasında bölünmüş yol çalışmalarının devam ettiğini belirten Oğuzalp, yolun tamamlanan bölümlerinin ulaşıma açıldığını, asfalt sezonu sona erdiği için kalan kısmın 2011 yılı Mayıs ayında tamamlanacağını, ayrıca Karabulak kavşağından Marangozlar sanayine kadar olan 7 kilometrelik çevre yolu yapımına da bugünlerde başlayacaklarını, böylece 40 kilometrelik yolun bölünmüş yol olarak tamamlanacağını, kalan 41 kilometrelik kısmında 2012 yılında tamamlanacağını ve Seydişehir-Konya arasının tamamen bölünmüş yol olacağını ifade etti.

SEYDİŞEHİR-ANTALYA YOLUNDA ÖNEMLİ GELİŞMELER

Seydişehir-Antalya yolunda önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Müdür Oğuzalp, 2011 yılı Ocak ayında Karayolları bakımevinden sonraki 7 kilometrelik yolun bölünmüş yol olarak ihalesinin yapılacağını ve 2011 yılında ulaşıma açılacağını, ayrıca kendi bölgelerinde kalan 17 kilometrelik kısmında Genel müdürlük tarafından projesinin yapılmaya başlandığını, Antalya ili sınırları içinde kalan kısmın da proje ihalesini Genel Müdürlüğün yapacağını ve çalışmaların başladığını kaydetti.

Karayolları Bölge Müdürü Haşmet Ruşen Oğuzalp müjdeli haberler verdi, çalışmaları ve ilgisinden dolayı şahsına ve tüm Karayolları Çalışanlarına teşekkür ediyorum.

ENGELLİLER UNUTULMADI

3 Aralık Dünya Engelliler gününde Seydişehir’ de ki engelliler unutulmadı, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Meclis Üyesi Mümin Kutun, Ümit Çocukları Derneği Başkanı Münevver Yalçınkaya ile birlikte Özürlüler sınıflarını gezdi.

Akşam ise AK Parti ilçe yönetimi çok güzel bir organizasyona imza attı, engellilere ve ailelerine çeşitli ikramlarda bulunarak unutulmaz bir gece yaşattı.

Her iki organizasyon için emeği geçenleri kutluyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Karayollarından Müjdeli Haberler”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.