Ruşeym Torku

Karatay’da temizlik faaliyetleri aralıksız sürüyor

  • Giriş Tarihi: 10.09.2018 15:16
  • Güncelleme Tarihi: 15:16
Karatay’da temizlik faaliyetleri aralıksız sürüyor

Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri gece-gündüz çalışarak daha da temiz bir Karatay ve daha sağlıklı bir yaşam alanları için özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Why Note!?

Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri gece-gündüz çalışarak daha da temiz bir Karatay ve daha sağlıklı bir yaşam alanları için özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri yılın her günü ve günün her saati, Karatay’ın en işlek meydanlarından ara sokaklarına kadar uzanan bir çalışma programı çerçevesinde 82 Mahallede 95 km uzaklıktaki mahallelerde dahil olmak üzere temizlik çalışmalarını sürdürüyorlar.

Karatay’da Çöp Konteynerleri Dezenfekte Ediliyor

Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ilçedeki çöp konteynerlerinde dezenfektasyon işlemlerini gerçekleştiriyor.

Çöp konteynerlerinin ve çöp toplama aracı kasalarının temizliğinin önemine değinen Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri; Belediye bünyesinde hizmet veren gezici konteyner yıkama, tamir ve dezenfekte aracı ile çöp konteynerlerinin hem temizlendiğini hem de bakımının yapıldığını belirtti. Yetkililer, Karatay’ın daha da düzenli ve temiz görünümünü ve halk sağlığını korumak için şehir yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan kent temizliği ile ilgili çalışmaların koordineli bir program doğrultusunda sürdürmekte olduklarını söyledi.

İlçe genelinde yaklaşık 15 Bin civarı çöp konteyneri kullanıldığını aktaran Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri düzenli olarak bu konteynerlerde biriken çöplerin toplanıp düzenli katı atık depolama tesisinde bertaraf edildiğini dile getirerek; Karatay’da günlük ortalama 400 ton çöpün toplandığına dikkat çekti.

Karatay Belediyesi Katı Atık Transfer Merkezi’nin Artısı Çok Büyük

Karatay Belediyesi hem trafik yoğunluğunu azaltan hem de büyük oranda tasarruf sağlayan Katı Atık Transfer Merkezi sistemi ile; Aslım Katı Atık Depolama Sahasında depolama işlemini sonlandıran Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile Karaman Yolu’na yeni bir çöp depolama sahası yapılmasının ardından; Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından çöp kamyonları ile toplanan atıklar, Katı Atık Transfer Merkezinde, özel olarak tasarlanmış Tırlara yüklenerek Karaman Yolu’ndaki yeni bir çöp depolama sahasına taşınıyor.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli; konu ile ilgili yaptığı açıklamada Katı Atık Transfer Merkezi’nin aynı anda 6 adet çöp aracının çöp boşaltım işlemi yaptığını dile getirdi. Başkan Hançerli, Karaman yolunda yapılan yeni çöp depolama sahasına çöp dökmeye giden çöp kamyonlarının hem yakıt, hem de trafikte oluşturdukları yoğunluk bakımından olumsuz etkileri olduğunu belirterek; yeni çöp depolama sahasına gidecek çöplerin, çöp kamyonları ile aktarma istasyonuna getirilmelerinin ardından, Devlet Malzeme Ofisi’nden alınan 3 adet özel tasarım tır ile Karaman Yolundaki yeni çöp toplama tesisine taşındığını söyledi. Başkan Hançerli; 18 çöp kamyonunun taşıdığı atıkların katı atık aktarma sistemi ile 3 tıra yüklenerek Karaman Yolu’ndaki yeni çöp depolama sahasına taşınmasıyla hem trafikte daha az araç yoğunluğu oluştuğuna hem de yakıttan çok büyük tasarruf sağlandığına dikkat çekerek; gün içerisinde 3 vardiyada toplam 42 çöp kamyonu ve 20 süpürgeli aracın topladığı atıkların transferinin yeni merkez sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Karatay Belediyesi Geri Dönüşüm Projesi İle 316 Bin Ağacın Kesilmesini Önledi

Karatay Belediyesi çevreye duyarlı projelerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Karatay’da ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması faaliyetleri kapsamında yaklaşık 10.000 konutta yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri “Karatay’da evsel atıkların kaynağında ayrıştırılması ekonomik olarak değer taşıyan kağıt, karton, plastik, cam, metal gibi atıkların çöplerden ayrı bir şekilde toplanması ile birlikte 2018’nin ilk yedi ayında 4.073.355 kg atık toplandı. Toplanan atıklar ile 6.727.578 kW enerjinin israf edilmesi önlendi ve 25.557 litre benzin tasarruf sağlandı.”dedi. Geri dönüşüm projesinin 2007 yılından bu yana devam ettiğini belirten yetkililer, 2007 yılından bu yana toplam 34.709.094 kg ambalaj atığı toplandığını; toplanan bu atıkların geri dönüştürülmesi sonucunda, 217.794 litre benzin, 57.325.747 KW enerji tasarrufu sağlandığını ve en önemlisi 316.528 ağacın kesilmesinin önlendiğini belirtti. Yetkililer, nüfus artışı, teknolojik gelişmeler ve yaşam koşullarının değişmesiyle ortaya çıkan aşırı tüketimden kaynaklanan çevre kirliliğinin ve enerji tüketiminin kontrol altına alınarak; kaynakları tekrar kullanma imkanı sağlamak için Karatay Belediyesi’nce gerçekleştirilen geri dönüşüm projesinin; gelecek nesillere kaynakları tükenmemiş, yaşanabilir bir dünya bırakmak adına büyük önem taşıdığını belirtti.

Yetkililer yüz yüze gerçekleşen geri dönüşüm eğitimlerinin konunun uzmanları tarafından yapıldığının altını çizerek; geri dönüşüm çalışmaları kapsamında mavi poşet, broşür ve el ilanlarının da evlere dağıtıldığını kaydetti.

Görevimizi layıkıyla yerine getirmek için çalışıyoruz

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli “Hemşerilerimize ve dünyanın dört bir yanından Hazreti Mevlana’nın çağrısına uyarak Karatay’ımıza gelen misafirlerimize sokakları, caddeleri ve meydanları ile örnek bir Karatay sunmak bizim asli görevimizdir. Bu görevi layığı ile yerine getirmek için 35 çöp kamyonu 16 süpürgeli araç ve 220 personel ile hummalı bir şekilde çalışan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ederim.” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Karatay’da temizlik faaliyetleri aralıksız sürüyor
HABER YORUMLARI