Torku Jelifest

Karatay İzzet Bezirci İlkokulu Robotik Kodlama takımı dünya 3.sü oldu!

  • Giriş Tarihi: 15.12.2019 17:10
  • Güncelleme Tarihi: 17:10
Karatay İzzet Bezirci İlkokulu Robotik Kodlama takımı dünya 3.sü oldu!

13-14 Kasımda Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Bilim Merkezinde yapılan Ulusal Eğitim Robotları Yarışmasında Türkiye 1.si olarak ülkemizi Çin’in Şanghay şehrinde 14-15 Aralık tarihlerinde yapılan WER(Dünya Eğitim Robotları)Yarışmasında temsil etme hakkı kazanan Karatay İzzet Bezirci İlkokulu Robotik Kodlama takımı 50 ye yakın ülke 10 bine yakın yarışmacının katıldığı turnuvada dünya 3.sü oldu

Karatay İzzet Bezirci Ilkokulu, Kasım ayında düzenlenen Ulusal Eğitim Robotları Yarışması’nda 370 puanla kodlama ve robot alanında tüm görevleri tam yaparak Türkiye şampiyonu olmuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı Ulusal Egitim Robotları Yarışması’nda 12 il ve 44 takım yarışmıştı.
Yarışma sonucunda aralarında fen liseleri, anadolu liseleri, meslek liselerinin ve bir çok özel okulun katıldığı yarışmada tek ilkokul olarak katılan Karatay İzzet Bezirci İlkokulu 370 puanla kodlama ve robot alanında tüm görevleri tam yaparak Türkiye şampiyonu olmuş, bu başarısıyla adından söz ettirmişti.

Çin’e gitmeden önce Başkan Altay ile bir araya geldiler

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen Ulusal Eğitim Robotları Yarışmasında birinci ve üçüncü olarak Çin’de düzenlenecek Dünya Eğitim Robotları Yarışması’na katılmaya hak kazanan öğrencilerle bir araya gelmiş, Konya’nın böyle bir temsilde bulunmasının önemli olduğunu belirterek, yarışmaya katılacak öğrencilere başarılar dilemişti.

Çin’de düzenlenecek Dünya Eğitim Robotları Yarışmasında Konya’yı temsil edecek öğrencileri tebrik eden Başkan Altay, belediye olarak birçok faaliyet yürüttüklerini ancak asıl yapmaları gerekenin nesillere yatırım yapmak olduğunun altını çizen Altay, “Cesaretlerinden dolayı hepsini tebrik ediyorum. Bir araya gelip iddialı bir şey ortaya koymak ve gidip yurtdışında bir yarışmada yarışmacı olabilmek zor bir karar aslında. Çocuklarımıza başarılar diliyorum. Hocalarımıza da teşekkür ediyorum. Şehrimizin böyle bir temsilde bulunması önemli. Büyükşehir olarak her zaman katkı ve desteğe hazırız. İnşallah başarılı bir sonuçla döneceklerinden eminim. Ama sonuç ne olursa olsun önemli olan oraya gidip irade gösterip, medeni cesaret gösterip yarışmak. Geçen yıl giden ekip başarılı olmuştu inşallah sizler de aynı başarıyı gösterirsiniz” diye konuşmuştu.

Her yıl Çin’de gerçekleştirilen Ulusal Eğitim Robotları Yarışmasına (WER) yaklaşık 100 ülkeden 500 binden fazla öğrenci katılıyor. Büyükşehir Belediyesi Medeniyet Okulu Projesi kapsamında Robotik Yazılım Sınıfında eğitim gören Karatay Bedir Kız Kuran Kursu’ndan 11 kız öğrenci Dünya Robot Yarışmasına katılmış ve “En Çok İlgi Çeken Takım” ödülünü kazanmıştı. Takımın yolculuk giderlerini Büyükşehir Belediyesi üstlenmişti.> Yeni Meram >Eğitim > Karatay İzzet Bezirci İlkokulu Robotik Kodlama takımı dünya 3.sü oldu!
HABER YORUMLARI