Torku Jelifest

Karatay Belediyesi nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alıyor

  • Giriş Tarihi: 22.08.2017 12:16
  • Güncelleme Tarihi: 12:16
Karatay Belediyesi nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alıyor

Küresel anlamda yaşanan teknolojik gelişimlerin bir sonucu olarak hızla artan sanayileşme sonucunda yaşadığı çevreye yabancılaşan insan; doğaya geri dönüşü olmayan zararlar vermeye de devam ediyor.

Küresel anlamda yaşanan teknolojik gelişimlerin bir sonucu olarak hızla artan sanayileşme sonucunda yaşadığı çevreye yabancılaşan insan; doğaya geri dönüşü olmayan zararlar vermeye de devam ediyor. Dünyada yaşamın var olmasından bu yana insan, yetenekleri ve ürettiği aletlerle yer aldığı besin zincirinin en üst halkasında tüketerek varlığını sürdürmüştür. Her ne kadar sadece ormanlık alanların yok olması insanların geleceğine zarar vermesi olarak algılansa da; en büyük hasarı ise hassas bir ekolojik dengede yaşam mücadelesi veren doğa ve hayvanlar almaktadır. Yaşam alanları giderek daralan hayvanlar ile onların yaşam alanlarına doğru hızlı bir işgal gerçekleştiren insanoğlu arasındaki mesafe kapanmakta ve insanın ilkel korkuları gördüğü her vahşi hayvanı öldürme isteği oluşturarak bir zamanlar binler ile ifade edilen hayvan sayılarını tükenme kıyısına getirmektedir. Tarımsal ilaçlama ile de çok sayıda hayvan zehirlenmekte ve yeryüzünden silinmektedir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Karatay Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri “Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde Anadolu’da ve Dünya’nın pek çok bölgesinde yaşam savaşı veren hayvanları koruma altına alarak çoğalmalarını ve güvenli bir hayat sürmelerini sağlamak için çalışmaktadır. Bengal Kaplanları’nın çoğaltılması ve soylarının sürdürülmesi için verilen çaba bu duruma çok güzel bir örnektir. 1900 yılında sayıları 100.000 civarında olan Bengal Kaplanları’nın sayısı günümüzde 4000 civarındadır. Bengal Kaplanı sayısı Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi bünyesinde zamanla on altı yükselmiştir. Anadolu’da sıkça görülmesine alışık olunan Kurt, bugün Anadolu’da soyu tehlikede olan hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki iki adet kurt sayısı, çoğalarak on ikiye ulaşmıştır. Kurt ve kaplanın yanı sıra alageyik, deve, maymun ve şahin nüfusu da Karatay Hayvanat Bahçesi’nde korunup çoğalmış; Kahraman Maraş, Bursa, Darıca, Gaziantep Hayvanat Bahçelerine hibe edilmiştir. “dedi. Yetkililer yapılan çalışmaların, hayvan türlerinin korunması ve ekolojik dengenin sağlanması için devam edeceğini vurguladı.> Yeni Meram >Konya > Karatay Belediyesi nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alıyor
HABER YORUMLARI