Torku Jelifest

Karapınar Yoncası Somali’ye ihraç edilecek

  • Giriş Tarihi: 27.05.2017 15:52
  • Güncelleme Tarihi: 15:52
Karapınar Yoncası Somali’ye ihraç edilecek

Karapınar ilçesinde yetiştirilen yonca tohumları Somali'ye ihraç ediliyor.

Mutlu Akü

Karapınar ilçesinde yetiştirilen yonca tohumları Somali’ye ihraç ediliyor.

Karapınar’da faaliyet gösteren bir zirai firma ile Somalili iş adamlarının görüşmesi sonucunda Karapınar yoncalarının Somali’ye ihraç edileceği kaydedildi.

Somalili 3 iş adamı, ilçeye gelerek tarlaları gezip yetkililerden bilgi aldı.

Akademi Ziraat Yetkilisi Ziraat Mühendisi Ramazan Terlemez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karapınar yonca tarımında çok yol kaydettiğini belirtti.

“Karapınar’da yoğun olarak yonca ekildiği için tohum çeşitleri, kaliteli ve verimli olanlar seçilmiştir.” diyen Terlemez, “Karapınar’da gerek toprak yapısı gerek iklim yapısı uygun olduğu için kaliteli yonca yetişmektedir. Karapınar yoncasının ünü tüm Türkiye de hakettiği yerini almıştır. Dolayısıyla yonca denince akla Karapınar gelmektedir. Artık Karapınar dünyaya açılmaya başlamıştır.” diye konuştu.

Somalililerin tohum ekili tarlalarını gezdiklerini kaydeden Terlemez, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere bir Afrika ülkesi olan Somali’de yaşanan savaşlar nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan ve sonrasında ülkesine dönen yatırımcılardan 3 kişi, ülkelerinde kalıcı yatırımlar yapmak, tarıma ve hayvancılığa yön vermek adına araştırmaya girişmişler. Türkiye’nin tarım ve hayvancılığın ileri seviyede yapılan bölgelerinden Karapınar’ı görmek istemişler. Tohum tedariki yapacak olan firmamız, Karapınar’da yetiştirilen yonca tohumlarının Somali’de kök salması iki ülke arasında hem maddi, hem manevi değerler katacağına inanıyor, karşılıklı kazançların devamını diliyoruz.”> Yeni Meram >Konya > Karapınar Yoncası Somali’ye ihraç edilecek
HABER YORUMLARI